Stres inkontinans tedavisinde transobturator tape uygulamasının 24 aylık sonuçları
Outcomes of transobturator tape surgery in the treatment of stress urinary incontinence: 24-month results
  1. Tez No: 988429
  2. Yazar: BEKİR SITKI İSENLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: SUİ tedavisinde yeni bir teknik olan TOT un, eşzamanlı cerrahi ile birlikte yada yalnız uygulanımının sonuçlarını değerlendirmek MATERYAL VE METOD : Çalışma eylül 2003 ve temmuz 2007 tarihleri arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde yürütülmüştür. Klinik ve ürodinamik olarak SUİ tanılı toplam 44 hastaya Safyre™ kullanılarak TOT uygulandı. Ortalama yaşları 51 yıl idi (24-71). Fizik muayene, stres test ve ürodinamik değerlendirme prosedür öncesi tüm hastalara uygulandı. 12/44 hastada mikst üriner inkontinans vardı. 12 hastaya genital prolapsus ve myom nedeniyle aynı zamanda histerektomi operasyonu yapıldı. BULGULAR: Ortalama takip süresi 17 (2-34) ay idi. 17 haftalık ortalama takip süresi sonrası hastaların %70.5 inde tam kür, % 4.5 inde iyileşme ve %5 inde başarısızlık saptadık.Operasyon sürecinde komplikasyon görülmedi.Post operatif olarak hastaların % 47.7 sinde işeme zorluğu gözlenirken %34.3 ünde disparoni vardı. TOT prosedüründe başarıyı etkileyen faktörler olarak histerektominin dahil edildiği eşzamanlı cerrahi (kür oranı % 58.3), MUİ nin varlığı ve operasyondan sonra geçen süre olarak saptandı. SONUÇ: TOT; uygulaması basit, minimal invaziv bir işlem olarak artılara sahipken, postoperatif yüksek oranda disparoni ve miksiyon güçlüğü taşıması dolayısı ile de eksileri olan, uzun vadede başarı oranlarının yeniden incelenmesi gerekli olan bir metod olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE(S) : Assessment of 2 years results of a new technique of trans-obturator-tape with or without concominant surgery in the treatment of stress urinary incontinance . METHODS: The study was carried out in the obstetrics and gynecology department of Ankara Atatürk Training and Research Hospital between september 2003 and july 2007. A total of 44 patients with clinical and urodynamic diagnosis of SUİ underwent TOT procedure using Safyre ™ .Mean age was 51 years(24-71) All had a physical and clinical examination, a stress test and urodynamic study before the procedure. 12/44 patients were having mixed urinary incontinence. 12 /44 patients had concomitant hysterectomy operation for genital prolapse and myoma utery. RESULTS:Mean follow-Up was 17 months(2-34) After 17 months mean follow up, 70.5 % of the patients were completely cured , 4.5 % were improved and 5% were dissatisfaid. No complication was observed during operation.Postoperatively voiding difficulties were observed in 47.7 % of the patients and rate of dyspareunia was 34.3 %. Concomitant surgery as hysterectomy (cure rate 58.3 %), existence of MUİ ( cure rate 58.3%)and length of time after operation were determined as factors which influence to success rate in TOT procedure. CONCLUSİONS:TOT was detected as a technique the success rate of which should be rigorously reevalueted in long term and it has disadvantages as hight rate of disparonia and voiding difficulties postoperatively; conversely , it has advantages as easy performing and minimally invasive method.