Androıd uygulamaları zafiyetlerinin makine öğrenmesi yöntemleri ile dinamik analizi
Dynamic analysis of android application vulnerabilities with machine learning methods
  1. Tez No: 988430
  2. Yazar: KAYA EMRE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yazılım güvenliği, modern teknoloji ekosisteminin temel taşlarından birini oluştururken, kaynak kodda gizlenen güvenlik zafiyetleri bu temel ilkeyi tehdit etmektedir. Zafiyetlerin, yazılım geliştirme döngüsünün erken aşamalarında tespit edilememesi, son kullanıcıya ulaşan mobil uygulamaların ciddi güvenlik riskleri taşımasına neden olmaktadır. Bu soruna çözüm olarak, bu tez çalışması, Android uygulamalarındaki güvenlik açıklarının makine öğrenmesi ile otomatik olarak tespit edilmesine yönelik bütüncül bir metodoloji sunmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, açık kaynak kodlu Android projelerinin sürüm geçmişleri analiz edilerek, gerçek dünya zafiyet düzeltmelerine dayanan kapsamlı bir veri seti oluşturulmuştur. Bu özgün veri seti üzerinde, geleneksel statik kod metrikleri ile kodun anlamsal derinliğini ve geliştirici niyetini yakalayan kod gömme teknikleriyle kod vektörleri oluşturularak hibrid bir özellik mühendisliği yaklaşımı benimsenmiştir. Bu zenginleştirilmiş özellik uzayı kullanılarak eğitilen makine öğrenmesi modelleri ile, zafiyet tespitinde %98'i aşan bir doğruluk oranı sergileyerek yaklaşımın etkinliğini kanıtlamıştır. Araştırma kapsamında, geliştirilen web tabanlı bir prototip ile çalışma pratiğe dökülmüştür. Bu erişilebilir test platformu, modelin gerçek dünya senaryolarındaki uygulanabilirliğini sergilerken, karmaşık analiz süreçlerini otomatize etmektedir.
Özet (Çeviri)
While software security constitutes one of the cornerstones of the modern technology ecosystem, security vulnerabilities hidden in the source code threaten this fundamental principle. The failure to detect vulnerabilities in the early stages of the software development lifecycle causes mobile applications that reach the end-user to carry serious security risks. As a solution to this problem, this thesis study presents a holistic methodology for the automatic detection of security vulnerabilities in Android applications using machine learning. In the first stage of the study, a comprehensive dataset was created by analyzing the version histories of open-source Android projects, based on real-world vulnerability fixes. On this unique dataset, a hybrid feature engineering approach was adopted by generating code vectors using traditional static code metrics along with code embedding techniques that capture the semantic depth and developer intent of the code. The machine learning models trained using this enriched feature space have proven the effectiveness of the approach by demonstrating an accuracy rate exceeding 98% in vulnerability detection. Within the scope of the research, the work has been put into practice with a developed web-based prototype. This accessible testing platform demonstrates the model's applicability in real-world scenarios while automating complex analysis processes.