Ağız içi ve ağız dışı dental tarayıcıların kullanımı ile dijital olarak elde edilen zirkonyum kronların marjinal uyumlarının değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the marginal fit of zirconia crowns fabricated using intraoral and extraoral digital scanners
- Tez No: 988460
- Danışmanlar: PROF. DR. BEBEK SERRA OĞUZ AHMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı ağız içi tarayıcılarla elde edilen dijital ölçü verileri ile geleneksel ölçü yöntemleri kullanılarak oluşturulan alçı modellerin ağız dışı tarayıcılarla dijitalleştirilmesi sonucu üretilmiş monolitik zirkonyum kron restorasyonlarının marjinal ve internal uyumlarının değerlendirmektir. Çalışmamızda Shining 3D, 3Shape, Medit i900 ağız içi tarayıcılar ve Sirona inEos X5 ağız dışı model tarayıcısı kullanılmıştır. Çalışma örnekleri alınacak ölçü yöntemine göre 4 gruba ayrılmıştır (n=12). Tüm gruplar için monolitik zirkonyum kron üretimi yapılarak simantasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Her bir örnek mikro kesme cihazı (Mecatome T180) kullanılarak bukko-lingual yönde ikiye bölünmüştür. Tüm örneklemlerin kesit yüzeylerinde marjinal ve internal ölçümlerin yapılabilmesi amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile alınan görüntüler incelenmiştir. SEM görüntüleri mikron hassasiyetinde ölçülerek her örneklem ve her nokta için ayrı ayrı kaydedilen ölçü değerleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ağız dışı tarayıcı kullanılarak alçı model taramalarından elde edilen zirkonyum kronların marjinal ve internal aralık değerleri, diğer tüm ağız içi tarayıcı grupları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p < 0,05). Ağız içi tarayıcılarla üretilen zirkonyum kronların marjinal ve internal aralık değerleri benzer sonuçlar vermiştir. Çalışmamız sonucunda ağız içi tarayılar kullanılarak üretilen kronların marjinal ve internal uyum açısından daha başarılı olduğu görülmüştür. Fakat ağız dışı tarayıcılar kullanılarak elde edilen kronların da marjinal ve internal aralık değerlerinin klinik olarak kabul edilebilir sınır içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the marginal and internal fit of monolithic zirconia crown restorations fabricated using digital impression data obtained from different intraoral scanners, as well as gypsum models created by conventional impression techniques and subsequently digitized with extraoral scanners. In this study, Shining 3D, 3Shape, and Medit i900 intraoral scanners, along with the Sirona inEos X5 extraoral model scanner, were used. The study samples were divided into four groups (n = 12) according to the impression technique used. Monolithic zirconia crowns were produced for all groups, followed by cementation procedures. Each specimen was sectioned buccolingually into two halves using a micro-cutting device (Mecatome T180). The sectioned surfaces of all samples were examined under a scanning electron microscope (SEM) to perform marginal and internal gap measurements. The SEM images were measured with micron precision, and the recorded values for each specimen and measurement point were statistically analyzed. Zirconia crowns obtained from the extraoral scanning of gypsum models showed statistically significant differences (p < 0.05) in marginal and internal gap values compared to all intraoral scanner groups. Zirconia crowns fabricated using intraoral scanners exhibited similar marginal and internal gap results. As a result of this study, crowns produced using intraoral scanners demonstrated superior marginal and internal adaptation. However, it was also observed that crowns obtained via extraoral scanning showed marginal and internal gap values within clinically acceptable limits.