Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'deki eğitim sisteminin beden eğitimi programları açısından incelenmesi
Evaluation of the education systems in European Union countries and Türkiye in terms of physical education curricula
- Tez No: 988464
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerin temel eğitim düzeyindeki beden eğitimi öğretim programlarını; müfredatın kapsamı ve örgütlenmesi, haftalık ders süresi, pedagojik yaklaşımlar ile ölçme-değerlendirme boyutlarında karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma nitel desende yürütülmüş; veri kaynağını resmî öğretim programları, ilgili mevzuat belgeleri ve politika raporları oluşturmuştur. Toplanan dokümanlar, doküman incelemesi yoluyla sistematik biçimde değerlendirilmiş; veriler içerik analizi kapsamında ortak temalar (amaç, içerik/kazanımlar, süre, öğretim yaklaşımları, ölçme-değerlendirme, beceri/yeterlik alanları vb.) doğrultusunda kodlanarak karşılaştırmalı analiz için düzenlenmiştir. Bulgular, sistemler arasında amaç düzeyinde yüksek bir örtüşme bulunduğunu; farklılaşmanın ise özellikle haftalık ders süresi politikaları, öğrenci merkezli ve model temelli öğretim uygulamalarının yaygınlığı ile süreç odaklı değerlendirme kültüründe yoğunlaştığını göstermektedir. Bazı sistemlerde fiziksel uygunluk göstergelerinin ulusal ölçekte düzenli izlenmesi ve ders dışı etkinliklerle müfredatın bütünleştirilmesi dikkat çekerken, bazı sistemlerde değerlendirmenin daha çok ürün ve performans çıktılarıyla sınırlı kaldığı görülmektedir. Sonuç olarak, amaçlar ile uygulama arasındaki uyumu güçlendirmek için kademeler arasında sürekliliği gözeten ders süresi düzenlemeleri, öğrenci merkezli ve model temelli yaklaşımların yaygınlaştırılması ve portfolyo, rubrik, öz/akran değerlendirme gibi araçlarla süreç temelli izlemenin sistematikleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines physical education curricula at the primary education level in Türkiye and European Union member states in terms of curriculum scope and organization, weekly instructional time allocation, pedagogical approaches, and assessment and evaluation practices. The research was conducted using a qualitative design, and the data sources consisted of official curricula, relevant legislative documents, and policy reports. The collected documents were systematically reviewed through document analysis; the data were coded within a content analysis framework according to common themes (e.g., aims, content/learning outcomes, time allocation, instructional approaches, assessment and evaluation, and skill/competency domains) and organized for comparative analysis. The findings indicate a high level of alignment across systems with respect to curricular aims, whereas differences are mainly concentrated in weekly instructional time policies, the prevalence of student-centered and model-based instructional practices, and the extent to which a process-oriented assessment culture is embedded. In some systems, the regular nationwide monitoring of physical fitness indicators and the integration of extracurricular activities with the curriculum are notable, while in others assessment appears to be largely limited to product- and performance-based outcomes. Overall, to strengthen the alignment between curricular aims and classroom practice, the study recommends time-allocation arrangements that ensure continuity across grade levels, wider adoption of student-centered and model-based approaches, and the systematization of process-based monitoring through tools such as portfolios, rubrics, and self/peer assessment.