Hizmetkâr liderliğin iş becerikliliği, iş doyumu ve işe bağlılık üzerine etkisinde kişi-iş uyumunun rolü: Sağlık sektörü üzerine bir araştırma
The role of person-job fit in the impact of servant leadership on job crafting, job satisfaction, and work engagement: a study on the healthcare sector
  1. Tez No: 988463
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KÜRŞAT TİMUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmetkâr liderlik algısının iş becerikliliği, iş doyumu ve işe bağlılık üzerindeki etkisinde kişi-iş uyumunun rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen araştırma modeli, Erzurum'da faaliyet gösteren büyük ölçekli hastanelerde görev yapan 299 doktordan anket yöntemiyle elde edilen veriler kullanılarak test edilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu yönüyle, çalışmanın sağlık sektörü özelinde doktorlar üzerinde yürütülmesi özgün bir değer taşımakta olup ilgili literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir. Analiz bulgularına göre, çalışanların hizmetkâr liderlik algılarının iş becerikliliği, iş doyumu ve işe bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu ve bu etkide kişi-iş uyumunun aracı bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda, hizmetkâr liderlik algısının kişi-iş uyumu üzerinde de olumlu ve anlamlı bir etki yarattığı görülmüş; bu bulgu, aracı değişkenin açıklanmasına katkı sağlayan önemli bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, çalışanların kişi-iş uyumu düzeylerinin iş becerikliliği, iş doyumu ve işe bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of person-job fit in the effect of servant leadership perception on job crafting, job satisfaction and work engagement. The research model developed for this purpose was tested by using the data obtained from 299 doctors working in large-scale hospitals operating in Erzurum by using the survey method. The collected data were subjected to statistical analysis. In this respect, conducting the study on doctors in the health sector has a unique value and is thought to contribute to the related literature. According to the findings of the analysis, it was determined that employees' perceptions of servant leadership have a positive and significant effect on job crafting, job satisfaction, and work engagement, and that person-job fit plays a mediating role in this effect. In this context, it was observed that servant leadership perception also has a positive and significant impact on person-job fit; this finding is considered an important factor contributing to the explanation of the mediating variable. In addition, it was found that employees' level of person-job fit has a positive and significant effect on job crafting, job satisfaction, and work engagement.