Kritik acil servis hastalarında sıvı tedavisinin değerlendirilmesinde sol ventrikül çıkış yolu hızzaman integrali ile karotis arter hız-zaman integrali ve düzeltilmiş karotis akım zamanı arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between left ventricular outflow tract velocity–time integral and carotid artery velocity–time integral and corrected carotid flow time in the evaluation of fluid therapy in critically ill emergency department patients
  1. Tez No: 988469
  2. Yazar: ÜMİT KORKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Kritik hastalarda sıvı resüsitasyonu yönetiminde atım hacmindeki (SV) değişimlerin takibi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, altın standart kabul edilen Sol Ventrikül Çıkış Yolu Hız-Zaman İntegrali (LVOT VTI) ile daha pratik bir noninvaziv yöntem olan Ortak Karotis Arter Hız-Zaman İntegrali (CCA-VTI) ve Düzeltilmiş Karotis Akım Zamanı (cCFT) arasındaki korelasyon düzeyini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisinde MayısEylül 2025 tarihleri arasında prospektif gözlemsel olarak yürütüldü. Sıvı resüsitasyonu ihtiyacı olan 50 hasta dahil edildi. Hastaların bazal ve sıvı resüsitasyonu sonrası LVOT VTI, CCA-VTI ve cCFT ölçümleri yatak başı ultrasonografi ile kaydedildi. LVOT VTI değerinde ≥%10 artış olan hastalar“sıvı yanıtlı”olarak tanımlandı. Ölçümler arasındaki ilişki Spearman korelasyonu, uyum Bland Altman yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: 50 hastanın 30'u (%60) erkek ve yaş ortalaması 63,3'tü. Sıvı resüsitasyonu öncesinde LVOT VTI ile CCA-VTI arasında güçlü bir korelasyon saptanırken (r=0,884), sonrasında bu ilişkinin daha da güçlendiği görüldü (r=0,919). Sıvı yanıtlı grupta (n=24) korelasyon katsayısı sıvı öncesi r=0,624 iken, sonrası damar yatağının dolgunluğa ulaşmasıyla r=0,940'a yükseldi (p<0,001). Yöntemler arasındaki uyum analizinde; sıvı öncesi 0,12 cm olan ortalama farkın, sıvı sonrası 0,08 cm'ye gerilediği ve %95 uyumluluk sınırlarının (-1,26 ile 1,41 cm) daraldığı saptandı. Buna karşın, cCFT ile LVOT VTI arasındaki korelasyonun tüm grupta (r=0,575) ve yanıtlı grupta (r=0,202) daha zayıf olduğu saptandı. Sonuç: CCA-VTI, kritik hastalarda hemodinamik takibin yapılması ve sıvı yanıtının değerlendirilmesinde LVOT VTI ile mükemmel düzeyde korelasyon ve uyum mevcuttur. Özellikle damar yatağının dolu olduğu durumlarda kritik hastalarda CCAVTI, LOVT VTİ'a alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Monitoring changes in stroke volume (SV) is of vital importance in the management of fluid resuscitation in critically ill patients. This study aimed to evaluate the correlation between the gold standard Left Ventricular Outflow Tract Velocity-Time Integral (LVOT VTI) and more practical non-invasive methods, namely Common Carotid Artery Velocity-Time Integral (CCA-VTI) and Corrected Carotid Flow Time (cCFT). Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at the Kocaeli University Faculty of Medicine Emergency Department between May and September 2025. Fifty patients requiring fluid resuscitation were included. Baseline and post-resuscitation LVOT VTI, CCA-VTI, and cCFT measurements were recorded using point-of-care ultrasound. Patients with an increase of 10% in LVOT VTI were defined as“fluid responders.”The relationship between measurements was analyzed using Spearman's correlation, and the agreement between methods was assessed using the Bland-Altman method. Results: Of the 50 patients, 30 (60%) were male, with a mean age of 63.3 years. While a strong correlation was found between LVOT VTI and CCA-VTI before fluid resuscitation (r=0.884), this relationship strengthened further post-resuscitation (r=0.919). In the fluid responder group (n=24), the correlation coefficient rose from r=0.624 at baseline to r=0.940 post-resuscitation as the vascular bed reached repletion ($p<0.001$). Bland-Altman analysis for agreement revealed that the mean difference (bias) of 0.12 cm before resuscitation decreased to 0.08 cm afterward, with a narrowing of the 95% limits of agreement (-1.26 to 1.41 cm). In contrast, the correlation between cCFT and LVOT VTI was found to be weaker in both the overall group (r=0.575) and the responder group (r=0.202).