Süs ve Firuze dergilerinde kadın imgesi
The image of woman in Süs and Firuze magazines
- Tez No: 988598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı'yla başlayan yenilikler, 1876'da ilan edilen I. Meşrutiyet ve 1908'de ilan edilen II. Meşrutiyet ile birlikte gelişim göstermiştir. I. Meşrutiyet'ten başlayarak kadın dergileri ve kadın yazarlar görünür olmaya başlamıştır. II. Meşrutiyet ile birlikte kadın dergileri ivme kazanmıştır. Bu kadın dergilerinde muharrirlik yapan kadın ve erkek yazarlar, kadın-erkek eşitliği, çalışma, eğitim hakkı gibi birçok konuda kadınları hem bilinçlendirmiş hem de teşvik etmiştir. Süs ve Firuze dergileri de bu konuların konuşulduğu zeminde doğmuştur. Bu dergilerde hem kadınların ilgisini çekebilecek ev, mutfak işleri, dikiş, çocuk bakımı, moda gibi alanlarda bilgilendirmeler yapılmış, hem de çokeşlilik, talak hakkı gibi konularda bilinçlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada Süs ve Firuze dergilerinin yayınlandığı dönemde var olan kadın imajı ve olması hedeflenen kadın imajı incelenmiştir. Bu incelemede Süs ve Firuze dergilerinden istifade edilerek derinlemesine analiz yapılmıştır. En önemli bulgulardan biri dergilerde kadının ev ve çocuk işleriyle ciddiyetle meşgul olunmasının istenmesidir. Kadının saygı duyulan, kutsal aile vazifesinin yanında içtimai, siyasi, sanat gibi alanlarda da var olması istenmiştir. Hemen hemen her konuda modernlik ve muhafazakarlık arasında orta yol tercih edilmiştir. Çalışmada 1923-1924 yıllarını kapsayan Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecinde kadın imgesinin nasıl geliştiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reforms that began with the Tanzimat Edict of 1839 progressed with the First Constitutional Monarchy, declared in 1876, and the Second Constitutional Monarchy, declared in 1908. Beginning with the First Constitutional Monarchy, women's magazines and women writers began to appear. With the Second Constitutional Monarchy, women's magazines gained momentum. The male and female writers who wrote for these women's magazines both raised awareness and encouraged women on numerous issues, such as gender equality, the right to work, and the right to education. The Süs and Firuze magazines emerged from the context of these discussions. These magazines provided information on topics of interest to those interested, such as household chores, kitchen chores, sewing, childcare, and fashion, as well as consciously raising awareness on issues such as polygamy and the right to divorce. This was the prevailing image of women during the period when the successful Süs and Firuze magazines were published, and the image they aimed to embody. This study utilizes the Süs and Firuze magazines to analyze the archives. One of the most significant findings is the magazine's insistence that women be seriously involved in household and childcare. In addition to their respect for women and their sacred family duties, they were also encouraged to participate in social, political, and artistic spheres. A middle ground between modernity and conservatism was chosen in almost every respect. A study covering the transition from the Ottoman Empire to the Republic, covering the years 1923-1924, reveals how the image of women emerged.