La mise en place de la pedagogie differenciee en lecture: Ses roles et ses impacts sur l'attitude des apprenants du FLE
Fransızca okuma derslerinde farklılaştırılmış öğrenme yaklaşımı: Uygulamanın rolleri ve öğrencilerin tutumları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 988611
  2. Yazar: NEŞENUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AYDOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Farklılaştırılmış Öğrenme yaklaşımının, Fransızca öğretmenliği öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin okumaya yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 2023–2024 akademik yılının ikinci yarıyılında Okuduğunu Anlama derslerinde, Tomlinson'un Farklılaştırma Modeline uygun olarak farklılaştırılmış bir öğretim tasarımı uygulanmıştır. Farklılaştırma, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri, ilgi alanları ve öğrenme profilleri dikkate alınarak içerik, süreç ve ürün boyutlarında gerçekleştirilmiştir. Sekiz hafta boyunca öğrenciler, bireysel ihtiyaçlarına uygun olarak esnek gruplama stratejileri çerçevesinde düzenlenen okuma etkinliklerine katılmışlardır. Bu toplu okuma etkinliklerini, iki haftalık bireysel serbest okuma çalışmaları takip etmiştir. Araştırma, karma araştırma modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin öğrenme günlükleri ve öğretmenin gözlem günlükleri aracılığıyla toplanan nitel verilerden 'Farklılaştırılmış okumanın rolleri', 'Etkinliklere uyum' ve 'Uygulamanın iyileştirilmesine yönelik öneriler' temalarına ulaşılmıştır. Tutum ölçeğinden elde edilen sonuçlar ise, uygulamanın öğrencilerin okuma tutumları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Çalışmanın sonunda, tüm veriler çapraz-analitik bir bakış açısıyla yeniden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the role of differentiated instruction in developing learners' reading comprehension skills in French as a Foreign Language (FFL) courses and to evaluate its impact on their attitudes toward reading. To achieve this, a differentiated instructional design was implemented in the reading comprehension courses during the second semester of the 2023–2024 academic year, following Tomlinson's differentiation model. Differentiation was applied across content, process, and product, taking into account learners' readiness levels, interests, and learning profiles. Over an eight-week period, students participated in reading activities tailored to their individual needs, organized through flexible grouping strategies. These collective reading activities were followed by two weeks of extensive individual reading practice. The study employed an integrated research design. Qualitative data, collected through semi-structured interviews, learners' journals, and the instructor's logbook, revealed three main themes: the roles of differentiated reading, adaptation to activities, and suggestions for optimizing the instructional design. Results from the attitude scale indicated that the intervention did not have a significant effect on learners' attitudes toward reading. At the conclusion of the study, all data were reexamined from a cross-analytical perspective.