Adana ili safkan arap ve safkan ingiliz at yetiştiriciliğinin yapısal durumu
Structural characteristics of arabian and thoroughbred horse breeding in Adana province
  1. Tez No: 988629
  2. Yazar: UĞUR ÖDEVCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Adana ilinde yürütülen safkan Arap ve safkan İngiliz atı yetiştiriciliği faaliyetlerinin yapısal durumunu, yetiştiricilik uygulamalarını, karşılaşılan sorunları ve sektörün beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular, bölgedeki at yetiştiriciliğinin mevcut durumu ve gelişim potansiyeline ilişkin önemli veriler sunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, Adana'da safkan İngiliz atı yetiştiriciliği %54,9 ile baskın olup, safkan Arap atı yetiştiriciliği sınırlı düzeydedir. yetiştiricilerin çoğunluğunun 40 yaş ve üzerinde olması, sektörde genç yetiştirici ihtiyacını ortaya koymaktadır. Yetiştiricilerin deneyim süresinin ortalama 16 yıl olması ve yarıdan fazlasının üniversite mezunu olması, bilgi ve tecrübe düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Yarışçılık faaliyetlerinde profesyonel antrenörlük hizmetinin yaygın olarak kullanıldığı, performansın yaş ve mesafeye bağlı olarak değerlendirildiği ve Adana–Ankara hipodrom hattının yoğun biçimde tercih edildiği belirlenmiştir. Yetiştiricilerin en önemli sorunları arasında yüksek yem maliyetleri ve yarış ikramiyelerinin yetersizliği yer almaktadır. Sonuç olarak, genç yetiştiricilerin desteklenmesi, örgütlenmenin güçlendirilmesi, ekonomik teşviklerin artırılması ve işletmelerde kayıt tutma ile koruyucu hekimlik uygulamalarının yaygınlaştırılması, sektörün sürdürülebilirliği açısından temel öneriler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the structural characteristics of Arabian Horse and Thoroughbred breeding activities carried out in Adana province, as well as prevailing breeding practices, encountered problems, and sectoral expectations. The findings obtained in the study provide important data regarding the current status and development potential of horse breeding in the region. According to the research results, Thoroughbred breeding is dominant in Adana, accounting for 54.9% of total breeding activities, whereas Arabian horse breeding remains at a limited level. The fact that the majority of farm owners are aged 40 and above indicates a clear need for younger breeders within the sector. The average breeding experience of approximately 16 years and the high proportion of university graduates among breeders reflect a relatively high level of knowledge and practical expertise. It has been determined that professional training services are widely utilized in racing activities, that performance is evaluated mainly in relation to age and race distance, and that the Adana–Ankara hippodrome corridor is intensively preferred. Among the most significant problems faced by breeders are high feed costs and the inadequacy of race prize money. In conclusion, supporting young breeders, strengthening organization and cooperation, increasing economic incentives, and promoting systematic record-keeping and preventive veterinary practices within breeding enterprises are highlighted as key recommendations for the sustainable development of the sector.