Transcriptomic analysis of the effect of trail on human macrophages in inducing T and NK cell activation and recruitment
İnsan makrofajlarında Trail'in T ve NK hücre aktivasyonu ve göçünü indüklemedeki etkisinin transkriptomik analizi
  1. Tez No: 988636
  2. Yazar: TALİHA İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Biology, Allergy and Immunology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
TNF ilişkili apoptoz indükleyici ligand (TRAIL), DR4 ve DR5 reseptörlerine bağlanarak hücre içinde apoptoz veya hayatta kalma sinyallerini başlatabilir. Araştırma grubumuz daha önce TRAIL'in insan makrofajlarını pro-inflamatuvar, M1-benzeri bir fenotipe yönlendirdiğini göstermiştir. Ancak bu fenotipin, T ve NK hücrelerinin aktivasyonu ve göçü gibi fonksiyonel sonuçlara yansıyıp yansımadığı hâlâ net değildir. Bu nedenle, bu çalışma TRAIL'in insan makrofajlarının T ve NK hücrelerini ortama çekme ve aktive etme kapasitesi üzerindeki etkisini transkriptomik düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. Primer insan monositlerinden türetilen makrofajlar, belirlenen sürelerde 200 ng/mL çözünür TRAIL ile uyarılmıştır. T ve NK hücre kemotaksisi ve aktivasyonu ile ilişkili diferansiyel gen ekspresyonları RNA dizileme (RNA-seq) ile belirlenmiş, mRNA düzeyindeki değişiklikler qPCR ile doğrulanmış ve protein düzeyi analizleri akış sitometrisi ile değerlendirilmiştir. TRAIL uygulaması sonucunda transkriptomik düzeyde CCL3, CCL4, CCL8, ICAM-1, RSAD2, CCL19 ve IL-18 genlerinin ekspresyonu artmıştır. qPCR analizleri, CCL3, CCL4, CCL8 ve ICAM-1 genlerinin anlamlı şekilde yükseldiğini doğrulamıştır. Buna karşın RSAD2 gen ekspresyonu azalmış; IL-18 ve CCL19 için ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Protein düzeyinde, CCL4 ekspresyonu belirgin şekilde artarken, CCL3 protein düzeyleri tüm donörlerde tutarlı bir artış göstermemiştir. Bu durum, post-transkripsiyonel düzenlemeler, protein stabilitesi veya sekresyon dinamikleri ile ilişkili olabilir. Sonuç olarak, TRAIL insan makrofajlarında CCL3 ve CCL4 artışıyla karakterize edilen pro-inflamatuvar bir fenotip oluşturmakta ve T ile NK hücrelerinin kemotaksisi ve aktivasyonunu destekleyebilmektedir. Bu bulgular, TRAIL'in makrofaj aracılı immün yanıtları şekillendirebilen immünomodülatör bir rolü olabileceğini ve inflamasyon ile anti-tümör bağışıklığı açısından önemli bir molekül olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) can trigger either apoptotic or survival pathways through its receptors DR4 and DR5. Our research group has previously demonstrated that TRAIL drives human macrophages toward a pro-inflammatory M1-like phenotype. However, it remains unclear whether this phenotype translates into functional outcomes, such as the activation and recruitment of T and NK cells. Therefore, this study aims to investigate the effect of TRAIL on the ability of human macrophages to recruit and activate T and NK cells at the transcriptomic level. Primary human monocyte-derived macrophages were stimulated with 200 ng/mL soluble TRAIL for defined time intervals. Differentially expressed genes related to T and NK cell chemotaxis and activation were identified using RNA sequencing, validated at mRNA level by qPCR, and further examined at protein level using flow cytometry. TRAIL stimulation increased the expression of CCL3, CCL4, CCL8, ICAM-1, RSAD2, CCL19, and IL-18 at the transcriptomic level. qPCR confirmed significant upregulation of CCL3, CCL4, CCL8, and ICAM-1, whereas RSAD2 was downregulated, and IL-18 and CCL19 showed no statistically significant change. At protein level, CCL4 expression was significantly elevated, whereas CCL3 protein levels did not consistently increase across all donors, likely due to post-transcriptional regulation, protein stability, or secretion dynamics. In summary, TRAIL induces a pro-inflammatory phenotype in human macrophages, characterized by enhanced CCL3 and CCL4 expression, potentially promoting the chemotaxis and activation of T and NK cells. These findings suggest an immunomodulatory role of TRAIL in shaping macrophage-driven immune responses and highlight its relevance in inflammation and anti-tumor immunity.