Hüzün (Dark) turizmine yönelik yapılan araştırmaların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of research on dark tourism
- Tez No: 988654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hüzün (dark) turizmi alanındaki akademik literatürün yapısal analizini yapmak ve alandaki eğilimleri, iş birliklerini ve araştırma boşluklarını ortaya koymak amacıyla bibliyometrik bir analiz gerçekleştirmiştir. Araştırma kapsamında Scopus veri tabanından 2000-2024 yılları arasında yayımlanmış toplam 1038 bilimsel yayın analiz edilmiştir. Veriler, VOSviewer ve Bibliometrix (R-studio) programları aracılığıyla değerlendirilmiş; yayın yıllarına göre dağılım, anahtar kelime ağları, yazar iş birlikleri, ülke temelli ortaklıklar ve dergi performansları gibi çeşitli kriterler incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, hüzün (dark) turizm literatüründe yıllık yayın sayısında özellikle 2010 yılından sonra belirgin bir artış gözlemlenmiştir. En yüksek yayın artışı 2020 sonrası dönemde gerçekleşmiş; bu durum, alanın giderek daha fazla ilgi çektiğini göstermektedir. Literatürde en sık karşılaşılan anahtar kelimeler arasında“motivation”(%28),“ethics”(%17) ve“thanatourism”(%14) gibi temalar ön plana çıkmıştır. En fazla atıf alan çalışmaların büyük çoğunluğu bu temalarla ilişkilidir. Coğrafi dağılım bakımından ise çoğu yayın Avrupa ve Kuzey Amerika merkezlidir. Literatürde tespit edilen başlıca boşluklar; gelişmekte olan ülkelerdeki hüzün (dark) turizm destinasyonlarına yönelik saha çalışmalarının yetersizliği ve hüzün (dark) turizmin sosyo-ekonomik etkilerine dair sınırlı araştırma bulunmasıdır. Bu durum, gelecekte yapılacak ampirik çalışmalar için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, hüzün (dark) turizm literatürünü hem nicel hem de ağ temelli analizlerle inceleyerek, alandaki akademik üretkenliği ve potansiyel araştırma alanlarını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a structural bibliometric analysis of the academic literature on dark tourism, with the goal of identifying key trends, collaborations, and research gaps within the field. A total of 632 articles published between 2000 and 2024 wereretrieved from the Scopus database and analyzed using VOSviewer and Bibliometrix (R-studio). The study evaluates metrics such as annual publication trends, keyword co-occurrence networks, author collaboration patterns, country-based research partnerships, and journal performance. The results show a marked increase in scholarly interest in dark tourism, particularly after 2010, with a notable spike in publications observed post-2020. Dominant themes include“motivation”(28%),“ethics”(17%), and“thanatourism”(14%), which appear frequently in high-impact and widely cited studies. Most research is concentrated in Europe and North America, indicating a regional imbalance in scholarly attention. Key gaps in the literature include a lack of empirical studies on dark tourism destinations in developing nations and limited exploration of the economic implications of such tourism practices. These findings suggest significant opportunities for future research, particularly in underrepresented regions. By providing a comprehensive quantitative and network-based overview, this study contributes to a deeper understanding of the academic landscape surrounding dark tourism and offers strategic directions for future investigations.