Monolitik zirkonyada farklı sinterleme protokolleri ve yüzey pürüzlendirme işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü, biaksiyal bükülme dayanımı ve faz dönüşümüne etkisi
The effects of different sintering programs and surface roughening treatments on surface roughness, biaxial flexural strength, and phase transformation of monolithic zirconia
- Tez No: 988677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DİKİCİER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, monolitik zirkonyada farklı sinterleme protokolleri (klasik, orta hız, hızlı) ve yüzey pürüzlendirme işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü, biaksiyal bükülme dayanımı ve faz dönüşümüne etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: UPCERA markalı 5YTZ-P monolitik zirkonya bloklarından 120 örnek (12 mm çap, 1.2 mm kalınlık) hazırlanmıştır. Örnekler üç sinterleme protokolüne göre sinterlenip dört gruba ayrılmıştır: kontrol, Al2O3 ile kumlama (50 μm, 2 bar), tribokimyasal silika kaplama (30 μm, 2 bar) ve Er:YAG lazer (10 Hz, 2.1 W). Yüzey pürüzlülüğü profilometre ile (Ra, Rz), biaksiyal bükülme dayanımı ISO 6872:2008 standardına göre Universal test cihazı ile ölçülmüştür. 48 örnekte faz dönüşümü XRD ile analiz edilmiştir. Her gruptan birer örneğe SEM analizi uygulanmıştır. Veriler Jamovi ve IBM SPSS ile analiz edilmiştir (p<0.05). Bulgular: Klasik sinterleme en yüksek biaksiyal bükülme dayanımı vermiştir, hızlı sinterleme en düşük değerleri göstermiştir (p<0.05). Yüzey pürüzlülüğü (Ra) açısından gruplar yüksekten düşüğe; kumlama, tribokimyasal silika, lazer ve kontrol grubu şeklinde sıralanmıştır (p<0.001). Sinterleme protokolü ve yüzey pürüzlendirme arasında etkileşim bulunmamıştır. En yüksek kübik faz oranı Er:YAG lazer (%75.1±1.2) ve kontrol (%74.8±1.4) gruplarında, en düşük kumlama (%69.9±4.0) ve tribokimyasal silika (%70.7±2.4) gruplarında tespit edilmiştir. Monoklinik faza rastlanmamıştır. Sonuç: Klasik sinterleme biaksiyal bükülme dayanıklılığını olumlu etkilerken, hızlı sinterleme en düşük değerleri vermiştir. Kumlama en yüksek pürüzlülük sağlamış ancak dayanıklılığı olumsuz etkilememiştir. Er:YAG lazer en yüksek bükülme dayanımı ve faz stabilitesi göstermiştir. Kumlama ikinci en yüksek dayanım sağlamış ancak kübik faz oranını en fazla azaltmıştır. Monoklinik faz tespit edilmemesi 5Y-TZP zirkonyanın yüksek faz stabilitesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluated the effects of different sintering protocols (conventional, medium-speed, rapid) and surface roughening treatments (Aluminium oxide sandblasting, tribochemical silica coating, Er:YAG laser) on surface roughness, biaxial flexural strength, and phase transformation in monolithic zirconia. Materials and Methods: 120 specimens (12 mm in diameter, 1.2 mm in thickness) were prepared from UPCERA 5YTZ-P monolithic zirconia blocks. Specimens were sintered according to three protocols and divided into four groups: control, Al2O3 sandblasting (50 μm, 2 bar), tribochemical silica coating (30 μm, 2 bar), and Er:YAG laser (10 Hz, 2.1 W). Surface roughness was measured using PCE-RT 10 profilometer, biaxial flexural strength using three-ball piston test according to ISO 6872:2008. Phase transformation was analyzed using XRD in 48 specimens. Data analysis used jamovi and IBM SPSS (p<0.05). Results: Conventional sintering exhibited highest biaxial flexural strength, rapid sintering showed lowest values (p<0.05). Sandblasting achieved highest Ra values, followed by tribochemical silica coating, laser treatment, and control (p<0.001). No interaction effect was found between sintering protocol and surface treatments. Highest cubic phase ratio was detected in Er:YAG laser (75.1±1.2%) and control (74.8±1.4%) groups, lowest in sandblasting (69.9±4.0%) and tribochemical silica coating (70.7±2.4%) groups. No monoclinic phase was detected. Conclusion: Conventional sintering positively affected biaxial flexural strength, while speed sintering yielded the lowest values. Sandblasting provided the highest surface roughness but did not adversely affect the material's strength. Er:YAG laser demonstrated the highest flexural strength and phase stability. Sandblasting provided the second highest strength but reduced the cubic phase ratio the most. The absence of monoclinic phase detection indicates the high phase stability of 5Y-TZP zirconia.