Ventilatör ilişkili pnömoni risk faktörleri ve etkenlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk factors and causative agents of ventilator-associated pneumonia
  1. Tez No: 988680
  2. Yazar: SERVAN VURUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL DENİZ ALIRAVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden önemli bir nozokomiyal enfeksiyondur. Bu çalışmada, bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde izlenen hastalarda VİP sıklığının, etken mikroorganizmaların, antibiyotik direnç profillerinin, VİP gelişimine ve mortaliteye etki eden risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasına, 19 Ağustos 2021-1 Haziran 2023 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinde en az 48 saat süreyle mekanik ventilasyon desteği alan hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik veriler, komorbiditeler, klinik özellikler, laboratuvar parametreleri, mikrobiyolojik kültür sonuçları ve klinik sonlanımlar hastane bilgi sistemi üzerinden elde edilmiştir. VİP gelişen ve gelişmeyen hastalar karşılaştırılarak VİP için bağımsız risk faktörleri irdelenmiştir. Ayrıca VİP tanısı alan hastalar, tanıyı takiben 30 gün içinde mortalite gelişimine göre gruplandırılarak mortalite ile ilişkili faktörler analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışma popülasyonunda VİP sıklığı %43,6 olarak saptanmış, VİP insidans hızı 1.000 ventilatör-gün başına 20,6 olarak hesaplanmıştır. VİP olgularında en sık izole edilen etken Acinetobacter baumannii (%46,2) olup izolatların büyük çoğunluğu aşırı ilaç dirençli (XDR) özellik göstermiştir. VİP olgularının yarıdan fazlası mekanik ventilasyonun ilk 15 günü içinde gelişmiştir. Çok değişkenli analizde mekanik ventilasyon süresindeki her ek gün VİP riskini artırırken, böbrek yetmezliği, enteral beslenme (nazogastrik ve perkütan endoskopik gastrostomi yoluyla), düşük albümin düzeyi ve serebrovasküler olay öyküsü VİP gelişimi için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Trakeostomi uygulanması VİP gelişimine karşı koruyucu bulunmuştur. VİP gelişen hastalarda 30 günlük VİP'e bağlı mortalite %52,6 olarak saptanmış; yüksek Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) skoru, düşük serum albümin düzeyi ve düşük trombosit sayısı mortaliteyi öngörmede anlamlı belirleyiciler olarak öne çıkmıştır. Sonuç: Çalışmamız, ventilatör ilişkili pnömoninin yoğun bakım ünitelerinde halen yüksek sıklık ve mortalite ile seyreden ciddi bir klinik sorun olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle çoklu ilaç dirençli ve aşırı ilaç dirençli Gram-negatif bakteriler baskın etkenler olarak dikkat çekmektedir. Uzamış mekanik ventilasyon, hipoalbüminemi, böbrek yetmezliği, enteral beslenme yöntemleri ve serebrovasküler olay öyküsü VİP gelişimi açısından önemli risk faktörleridir. Uygun hastalarda trakeostomi, VİP riskini azaltabilecek koruyucu bir strateji olarak değerlendirilebilir. Bulgular, yoğun bakım hastalarında enfeksiyon kontrol önlemlerinin güçlendirilmesi ve bireyselleştirilmiş risk yönetiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ventilator-associated pneumonia (VAP) is a major nosocomial infection associated with high morbidity and mortality in patients receiving mechanical ventilation in intensive care units. This study aimed to retrospectively evaluate the incidence of VAP, causative microorganisms, antimicrobial resistance profiles, and risk factors associated with VAP development and mortality in patients followed in the intensive care units of a university hospital. Method: This retrospective case–control study included patients who received mechanical ventilation for at least 48 hours in intensive care units between August 19, 2021, and June 1, 2023. Demographic characteristics, comorbidities, clinical features, laboratory parameters, microbiological culture results, and clinical outcomes were obtained from the hospital information system. Patients with and without VAP were compared to identify independent risk factors for VAP development. Additionally, patients diagnosed with VAP were grouped according to the occurrence of mortality within 30 days after diagnosis, and factors predicting mortality were analyzed. A p value <0.05 was considered statistically significant. Results: The incidence of VAP was 43.6%, with a VAP rate of 20.6 per 1,000 ventilator-days. Acinetobacter baumannii was the most frequently isolated pathogen (46.2%), and the majority of isolates exhibited extensively drug- resistant (XDR) characteristics. More than half of the VAP episodes occurred within the first 15 days of mechanical ventilation. In multivariate analysis, each additional day of mechanical ventilation increased the risk of VAP, while kidney injury, enteral nutrition (via nasogastric tube or percutaneous endoscopic gastrostomy), low serum albumin levels, and a history of cerebrovascular disease were identified as independent risk factors for VAP development. Tracheostomy was found to be protective against VAP. The 30-day VAP-related mortality rate was 52.6%, and a high Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) score, low serum albumin levels, and low platelet counts were significant predictors of mortality. Conclusion: This study demonstrates that ventilator-associated pneumonia remains a serious clinical problem with high incidence and mortality in intensive care units. Multidrug-resistant and extensively drug-resistant Gram-negative bacteria are predominant causative agents. Prolonged mechanical ventilation, hypoalbuminemia, kidney injury, enteral feeding strategies, and a history of cerebrovascular disease represent major risk factors for VAP development. Tracheostomy may be considered a protective strategy in selected patients. These findings highlight the importance of strengthening infection control measures and implementing individualized risk management strategies in critically ill patients.