İmmünoterapi alan hastalarda, Flor-18 florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi'deki fonksiyonel parametreler ve sarkopeninin tedavi yanıtı ve sağkalım ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between functional parameters in Fluor-18 fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography and sarcopenia with treatment response and survival in patients undergoing immunotherapy
  1. Tez No: 988699
  2. Yazar: HAKAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ENTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
İmmünoterapi (İT), ileri evre Malign Melanom, Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri ve Renal Hücreli Karsinom gibi malignitelerde sağkalımı uzatan önemli bir tedavi seçeneğidir. Ancak bu tedavilere verilen yanıt ve hastaların sağkalım verileri heterojen olup öngörülmesi zordur. Bu çalışmanın amacı; İT alan hastalarda tedavi öncesi, tedavi yanıtı ve kontrol amacıyla yapılan Flor-18 Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (F-18 FDG PET/BT) görüntülemelerinden elde edilen fonksiyonel parametreler, sarkopeni ve klinik parametrelerin, tedavi yanıtı ile sağkalımı öngörmedeki rolünü incelemektir. 2016–2024 yılları arasında İT başlanmış ve tedavi öncesi F-18 FDG PET/BT incelemesi mevcut olan 121 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, klinik ve laboratuvar parametreleri, tedavi öncesi ve tedavi sürecinde elde edilen F-18 FDG PET/BT parametreleri, beslenmeye ilişkin durumları, sağkalım verileri kaydedildi. Sarkopeni, lomber 3 vertebra düzeyinden ölçülen iskelet kas indeksi (SMI) değerine göre tanımlandı. Parametrelerin birbirleri ile ilişkisi ve sağkalım verileri SPSS v25.0. paket programı ile analiz edildi. Tedavi öncesi yüksek Metabolik Tümör Volümü (MTV) ve Total Lezyon Glikolizi (TLG) değerlerinin genel sağkalım (GS) üzerinde olumsuz etkisi olduğu saptandı. Ayrıca yanıt ve kontrol PET/BT'lerde MTV ve TLG'nin azalması sağkalımla ilişkiliydi. Sarkopeni, albümin, performans skoru başta olmak üzere birçok parametre de kısa GS ile ilişkili bulundu. İT alan hastalarda F-18 FDG PET/BT'den elde edilen volümetrik parametreler (MTV, TLG), sarkopeni ve bazı klinik bulgular tedavi yanıtı ile sağkalımı öngörmede önemli prognostik belirteçler olarak bulunmuştur. Bu parametrelerin birlikte kullanımı, İT alacak hastaların belirlenmesine ve tedavi sürecinde risk sınıflandırmasının daha doğru yapılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Immunotherapy (IT) is an important treatment option that prolongs survival in advanced malignancies such as Malignant Melanoma, Non–small Cell Lung Cancer, and Renal Cell Carcinoma. However, treatment response and survival outcomes vary widely among patients, making prognostication challenging. Our study aimed to evaluate the role of functional parameters obtained from pre-treatment, treatment-response, and follow-up F-18 Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography (F-18 FDG PET/CT) imaging, together with the sarcopenia and clinical parameters, in predicting treatment response and survival in patients receiving IT. A total of 121 patients who received IT between 2016 and 2024 and had available pre-treatment F-18 FDG PET/CT scans were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, clinical and laboratory data, F-18 FDG PET/CT parameters obtained before and during treatment, nutritional status, and survival outcomes were recorded. Sarcopenia was defined based on the Skeletal Muscle Index (SMI) measured at the level of the third lumbar vertebra. Relationships between parameters and survival outcomes were analyzed using SPSS v25.0. High pre-treatment metabolic tumor volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG) were found to have an adverse impact on overall survival (OS). Moreover, reductions in MTV and TLG on treatment-response and follow-up F-18 FDG PET/CT scans were associated with improved survival. Sarcopenia, albumin levels, performance status and several other factors were also significantly related to shorter OS. In patients receiving IT, volumetric F-18 FDG PET/CT parameters (MTV and TLG), sarcopenia, and selected clinical variables were identified as important prognostic markers for predicting response and survival. Combined use of these parameters may contribute to more accurate risk stratification and better identification of candidates for IT.