Kardiyopulmoner baypasta PVC ve silikon kaplı hat kullanımının postoperatif dönemde laktat seviyesi üzerinde etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of PVC and silicone coated lines in cardiopulmonary bypass on lactate levels in the postoperative period
  1. Tez No: 988714
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN HAFIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kardiyopulmoner baypas (KPB) sırasında kanın yabancı yüzeylerle teması ve hemodinamik dengenin bozulması metabolik stres ve inflamatuvar yanıta yol açabilir. Kalp akciğer makinesinde kullanılan hatların materyali (PVC veya silikon) kan bileşeni hasarı, biyouyumluluk ve gaz değişimi üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Bu farklılıklar, özellikle doku perfüzyonunun önemli bir biyokimyasal belirteci olan laktat seviyeleri üzerindeki etkiler, KPB sırasında ve sonrasında gelişen hiperlaktatemi, doku hipoksisi ve anaerobik metabolizma gibi faktörlere bağlı morbidite ve mortalite için prognostik göstergeler olarak kabul edilir. Bu çalışma ile PVC ve silikon tüp başlık hat kullanımının postoperatif laktat düzeyi üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Aralık 2023–Aralık 2024 yılları arasında Gaziantep Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesinde S5 model kalp-akciğer makinesi ile kardiyak cerrahi uygulanan Elektif kardiyovasküler cerrahi geçirmiş 18-75 yaş aralığında ki 200 hastada retrospektif olarak tüm kan gazı parametreleri, kross süresi, pompa süresi ve ısı incelendi. Kalp akciğer makinesindeki roller pompa başlığında kullanılan hat tipine göre hastalar PVC (n=100) ve silikon (n=100) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Preoperatif ve postoperatif hematokrit (HCT) ve laktat değerleri kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 23 programı ile yapıldı; gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve nonparametrik testler, grup içi analizlerde bağımlı örneklem t-testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bu bulgular sonucunda Preoperatif hemoglobin, hematokrit ve laktat düzeyleri iki grup arasında benzerdi (p>0,05). Postoperatif dönemde ise HCT ve laktat değerlerinde hat materyaline bağlı anlamlı farklılık saptandı (p<0,05). Silikon hat kullanılan hastalarda postoperatif HCT daha yüksek, laktat düzeyleri ise PVC grubuna kıyasla daha düşük bulundu. Sonuç olarak PVC hat kullanımında postoperatif laktat düzeylerinde belirgin artış gözlenirken silikon hat grubunda bu artış izlenmedi. Bulgular, silikon hatların biyouyumluluk ve metabolik stabilite açısından mikroemboli ve hemoliz oranlarının daha düşük olmasından avantaj sağlayabileceğini ve postoperatif dönemde doku perfüzyonunun korunmasına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) surgery, blood contact with foreign surfaces, and disruption of hemodynamic balance can lead to metabolic stress and an inflammatory response. The materials used in heart-lung machines (PVC or silicone) can have different effects on blood component damage, biocompatibility, and gas exchange. These differences, particularly their effects on lactate levels, a key biochemical marker of tissue perfusion, are considered prognostic indicators for morbidity and mortality due to factors such as hyperlactatemia, tissue hypoxia, and anaerobic metabolism that develop during and after CPB. This study aims to compare the effects of PVC and silicone tube head lines on postoperative lactate levels. All blood gas parameters, cross time, pump time, and temperature were retrospectively analyzed in 200 patients aged 18-75 who underwent elective cardiovascular surgery with an S5 model heart-lung machine at Gaziantep Şahinbey Training and Research Hospital between December 2023 and December 2024. The patients were divided into two groups as PVC (n=100) and silicone (n=100) according to the type of line used in the cylinder pump head of the heart-lung machine. Pre- and postoperative hematocrit (HCT) and lactate values were recorded. Statistical analysis was performed using SPSS 23 program; parametric and nonparametric tests were used for inter-group comparisons, and dependent samples t-test was used for within-group analyses. The level of significance was accepted as p<0.05. As a result of these findings, preoperative hemoglobin, hematocrit, and lactate levels were similar between the two groups (p>0.05). Postoperatively, significant differences were found in HCT and lactate values based on the line material (p<0.05). Postoperative HCT was higher in patients using silicone lines, and lactate levels were lower than in the PVC group. Consequently, a significant increase in postoperative lactate levels was observed in the PVC line, but not in the silicone line group. These findings suggest that silicone lines may offer advantages in terms of biocompatibility and metabolic stability lower rates of microembolism and hemolysis and contribute to the maintenance of tissue perfusion in the postoperative period.