Dissosiyatif kimlik bozukluğu ve sinematografik anlatım: Filmlerde ruhsal durumların görselleştirilmesi
Dissociative identity disorder and cinematographic narrative: Visualization of mental states in films
- Tez No: 988752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB) ve diğer ruhsal durumların sinemada sinematografik öğeler aracılığıyla nasıl görselleştirildiğini incelemektedir. Araştırmada öncelikle sinematografi kavramı ve temel öğeleri açıklanmış, ardından DKB tanımlanarak psikoloji ile sinema arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışmanın örneklemini 2000–2024 yılları arasında yayınlanmış, IMDb'de yüksek puan almış ve ruhsal bozuklukları konu edinen beş film oluşturmaktadır: Split (2016), Black Swan (2010), Shutter Island (2010), A Beautiful Mind (2001) ve The Machinist (2004). Bu filmler, nitel bir analiz yöntemiyle; kamera açıları ve hareketleri, ışık ve renk kullanımı, ses ve müzik, kurgu ve montaj, mekân tasarımı gibi sinematografik unsurlar üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, sinematografik öğelerin ruhsal bozuklukların aktarımında kritik bir işlev üstlendiğini göstermektedir. Kamera kullanımı zihinsel parçalanmaları ve gerçeklik algısındaki çatışmaları yansıtırken, ışık ve renk karakterlerin psikolojik dalgalanmalarını görünür kılmaktadır. Ses ve müzik, izleyiciyi karakterlerin duygusal yoğunluğuna ortak ederken; kurgu ve montaj gerçeklik ile hayal arasındaki sınırları belirsizleştirmektedir. Zaman manipülasyonu parçalanmış bilinç deneyimini görselleştirirken, mekân tasarımı karakterlerin sıkışmışlık ve yabancılaşma duygularını sembolize etmektedir. Sonuçta, sinema yalnızca ruhsal bozuklukların temsiline aracılık eden bir sanat dalı değil, aynı zamanda izleyiciye bu deneyimi yaşatan güçlü bir anlatım biçimidir. Bu yönüyle çalışma, sinema ve psikoloji alanlarına disiplinlerarası katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how dissociative identity disorder (DID) and other mental conditions are visualized in cinema through cinematographic elements. The research first introduces the concept of cinematography and its fundamental components, followed by a definition of DID and an exploration of the relationship between psychology and cinema. The sample of the study consists of five films released between 2000 and 2024, selected from highly rated productions on IMDb that depict mental disorders: Split (2016), Black Swan (2010), Shutter Island (2010), A Beautiful Mind (2001), and The Machinist (2004). These films are analyzed qualitatively with a focus on cinematographic techniques such as camera angles and movements, lighting and color, sound and music, editing and montage, and spatial design. The findings demonstrate that cinematographic elements play a critical role in representing mental disorders. Camera usage reflects mental fragmentation and conflicts in perceptions of reality, while lighting and color highlight psychological fluctuations of the characters. Sound and music immerse the audience in the characters' emotional intensity, whereas editing and montage blur the boundaries between reality and imagination. Temporal manipulation visualizes the fragmented perception of time, and spatial design symbolizes the characters' sense of confinement and alienation. After all, cinema is not only a medium for representing mental disorders but also a powerful form of narrative that enables the audience to experience them. In this respect, the study offers an interdisciplinary contribution to the fields of cinema and psychology.