Sinematografik anlatıda voyörizm: Arka Pencere ve Röntgenciler filmleri
Voyeurism in cinematography: Rear Window and Voyagers films
- Tez No: 988758
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YURDİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Sinematografik anlatı bağlamında ele alınan voyörizm temasını, Alfred Hitchcock'un Rear Window ve Michael Mohan'ın The Voyeurs filmleri üzerinden, cinsellik, şiddet, psikolojik buhran, kültür kategorileri çerçevesinde incelemektedir. Ele alınan her iki filmde de sadece merak ve röntgenleme eylemi yoktur. Aynı zamanda bastırılmış arzuların dışa vurma biçimleri olarak ele alınır. Voyörizm, sinemada bireysel psikolojik yönelimleri ve aynı zamanda modern toplumda izleme ve röntgenleme ilişkisi bağlamında kullanılan bir kavramdır. Röntgenleme eylemi sadece başka insanların mahremiyetine değil aynı zamanda karakterlerin kendi bastırılmış arzularına da yönelir. Bu nedenle filmler bireyin insanlarla ve kendisiyle olan çatışmalarını sinematografik anlatım biçimiyle yansıtmıştır. Bu nedenle çalışmada voyörizmin psikanalitik ve sosyolojik sorunlarını ele alarak, sinemanın izleyiciyi röntgenci konumuna nasıl getirdiği tartışılmıştır. Rear Window ve The Voyeurs filmleri, anlatı biçimleri, kamera açıları karakterler bakımından analiz edilmiştir. Bu çalışmada, sinemanın görsel dili ile voyörizmi yeniden nasıl ortaya koyduğu ve seyirci üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmayı daha iyi açıklamak ve anlatabilmek, aynı zamanda da araştırmanın amacına ulaşabilmek için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan kategorik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Örneklem yöntemi amaçlı örnekleme olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the theme of voyeurism within the context of cinematic narrative through Alfred Hitchcock's Rear Window and Michael Mohan's The Voyeurs, using the categories of sexuality, violence, psychological distress, and culture. In both films discussed, the act of looking is not limited to mere curiosity or surveillance; rather, it is portrayed as an expression of repressed desires. Voyeurism is a concept used in cinema to reflect both individual psychological tendencies and the act of watching within the framework of modern society. The act of voyeurism is directed not only at others' privacy but also at the characters' own repressed urges. Therefore, these films reflect the individual's inner conflicts and interpersonal struggles through cinematic expression. In this context, the study addresses the psychoanalytic and sociological dimensions of voyeurism and discusses how cinema places the viewer in the position of the voyeur. Rear Window and The Voyeurs are analyzed in terms of their narrative structures, camera angles, and character portrayals. The study aims to demonstrate how cinema, through its visual language, redefines voyeurism and explores its psychological effects on the audience. To better explain and present the findings, and to achieve the objectives of the research, the categorical content analysis method—one of the qualitative research techniques—has been employed. The sampling method has been determined as purposeful sampling.