Minör edebiyat: Kriz ve gelişim
Minor literature: Crisis and development
  1. Tez No: 988813
  2. Yazar: ÜMİT BADEMKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TERCÜMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada minör edebiyat kavramının tanımı, tarihsel gelişimi ve günümüzdeki teorik durumu ele alınmıştır. Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin kuramsallaştırdığı minör edebiyat kavramı, çoğunluk dilini kullanmak zorunda kalan azınlıkların, bu dili yersizyurtsuzlaştırarak yarattıkları edebî direniş olarak değerlendirilmektedir. Tezin ilk bölümünde minör kavramının farklı disiplinlerdeki anlamları, azınlıklarla ilişkisi ve aidiyetsizlik kavramının politik ve kültürel boyutları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, minör edebiyatın karşı karşıya kaldığı dilsel krizler, edebiyatın siyasallaşması ve kimlik problemleri tahlil edilerek, bu krizlerin edebiyat üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise güncel tartışmalar ışığında minör edebiyat kuramına yönelik eleştiriler ve yeni yaklaşımlar incelenmiştir. Bu bölümde postkolonyal çalışmalar, çok dillilik ve göçmen edebiyatı bağlamında minör edebiyatın günümüzdeki durumuna vurgu yapılarak kavramın sınırlarının genişletildiği üzerinde durulmuştur. Tezin sonucunda, minör edebiyatın sadece azınlık grupların edebiyatı olarak sınırlandırılmaması gerektiği, aksine farklı kültürel ve dilsel bağlamlarda ortaya çıkan direniş biçimlerini kapsayacak şekilde yeniden yorumlanması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the conceptualization, historical evolution, and present theoretical framework of minor literature. Originating from the theoretical work of Gilles Deleuze and Félix Guattari, the concept is understood as a mode of literary resistance developed by minorities who, compelled to articulate themselves within the language of the majority, subvert and deterritorialize it through their creative practices. The dissertation's first chapter delves into the multifaceted meanings of“minor”across disciplinary boundaries, its association with minorities, and the political and cultural implications of displacement and non-belonging. The second chapter focuses on the linguistic crises inherent in minor literature, the politicization of literary forms, and identity-related tensions, emphasizing how these crises shape literary expression. The third chapter engages with contemporary critical perspectives and emergent theoretical directions, particularly considering how postcolonial critique, multilingualism, and diasporic literatures have contributed to a reconceptualization of the term. Ultimately, the study contends that minor literature extends beyond texts produced by minority groups and should be reconceptualized as encompassing heterogeneous practices of resistance situated within diverse sociolinguistic and cultural formations.