Oral ilaç taşıyıcı sistem olarak budesonid içeren kati lipid nanopartiküllerinin (SLN) hazırlanması ve in vivo değerlendirilmesi
Preparation and in vivo evaluation of solid lipid nanoparticles (SLNs) containing budesonide as an oral drug delivery system
  1. Tez No: 988848
  2. Yazar: MAZEN AL-MOHAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZSOY ERGİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, suda düşük çözünürlüğe sahip BCS Sınıf II ilacı budesonidin çözünürlüğünü, stabilitesini ve oral biyoyararlanımını artırmak amacıyla budesonid yüklü katı lipid nanopartiküllerinin (BUD-SLN) geliştirilmesini ve optimize edilmesini hedeflemiştir. Quality by Design (QbD) yaklaşımı uygulanarak hedef ürün kalite profili (QTPP) oluşturulmuş ve partikül boyutu, PDI, enkapsülasyon etkinliği (EE%) ve ilaç salımı gibi kritik kalite özellikleri (CQAs) belirlenmiştir. Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) ile kritik malzeme ve proses parametreleri seçilmiş ve 27 koşullu merkezi bileşik tasarım ile optimize edilmiştir. Sıcak homojenizasyonla elde edilen optimize formülasyon; 10.15 ± 0.11 nm partikül boyutu, 0.104 ± 0.00 PDI, −3.89 ± 0.82 mV zeta potansiyeli ve %99.80 ± 0.01 EE% değerleri sergilemiştir. Katılaştırma çalışmalarında Syloid® XDP 3150 en uygun adsorban olarak belirlenmiştir. DSC analizleri, budesonidin lipid matris içinde tamamen çözüldüğünü doğrulamıştır. Çözünme çalışmaları pH 1.2'de asit direncini, pH 7.5'te ise hızlı (~%98) salımı göstermiş; FaSSIF/FeSSIF ortamlarında 2 saat içinde %100'ün üzerinde salım elde edilmiştir. Lipoliz testleri sindirim süresince ilacın ~%105 düzeyinde çözünmüş kaldığını göstermiştir. Caco-2 sitotoksisite çalışmaları formülasyonların toksik olmadığını doğrulamıştır. ICH koşullarında 3 aylık stabilite testleri CQAs'larda anlamlı değişiklik göstermemiştir. Farmakokinetik değerlendirmede optimize BUD-SLN, referans ürüne kıyasla daha yüksek Cmax ve daha kısa Tmax sunarken, AUC değerleri benzer bulunmuştur. Sonuç olarak; optimize BUD-SLN formülasyonu QTPP gerekliliklerini karşılamış ve oral budesonid verilişi için etkili bir taşıyıcı sistem olarak yüksek potansiyel göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the development and optimization of budesonide-loaded solid lipid nanoparticles (BUD-SLNs) to improve the solubility, stability, and oral bioavailability of this poorly water-soluble BCS Class II drug. A Quality by Design (QbD) framework was applied, establishing the Target Product Quality Profile (QTPP) and identifying critical quality attributes (CQAs), including particle size, polydispersity index (PDI), entrapment efficiency (EE%), and drug release. Using Failure Modes and Effects Analysis (FMEA), critical material attributes and process parameters were selected and optimized through a Central Composite Design consisting of 27 runs. The optimized formulation produced via hot homogenization exhibited a particle size of 10.15 ± 0.11 nm, PDI of 0.104 ± 0.00, zeta potential of −3.89 ± 0.82 mV, and EE% of 99.80 ± 0.01%. Syloid® XDP 3150 was identified as the most suitable adsorbent for solidification due to its superior flowability and compatibility with capsule filling. DSC confirmed complete drug incorporation within the lipid matrix. Dissolution studies showed strong acid resistance (pH 1.2) and rapid release (~98%) in pH 7.5, while biorelevant FaSSIF/FeSSIF media yielded >100% release. Lipolysis studies demonstrated ~105% maintained solubilization during digestion, indicating high micellar stabilization capacity. Caco-2 cytotoxicity studies confirmed that both liquid and solidified BUD-SLNs were non-toxic. Stability testing under ICH conditions for 3 months revealed no significant change in CQAs. Pharmacokinetic evaluation showed higher Cmax and shorter Tmax compared to the reference product, while AUC values were statistically comparable. Overall, the optimized BUD-SLN formulation met QTPP requirements and demonstrated strong physicochemical stability, enhanced intestinal solubilization, biocompatibility, and favorable pharmacokinetics, indicating its potential as an efficient oral delivery system for budesonide.