İki sonuçlu hastalık tanısında kullanılan biyobelirteçlerin bilgi kuramı kullanılarak birleştirilmesi ve diğer yöntemlerle performansının karşılaştırılması
Combinations of biomarkers used in the diagnosis of a binaryoutcomed disease using information theory and comparison of their performances with other methods
- Tez No: 988851
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Biyobelirteçler bir kişinin belli bir hastalığa sahip olup olmadığını tanılamak için kullanılan sürekli ölçümlerdir. Bazı hastalıklar için tanı gücü yüksek biyobelirteçler bulunmayabilir. Bu durumda bilinen zayıf biyobelirteçlerin doğrusal kombinasyonları kullanılarak tanı koymak tercih edilen bir yoldur. Bu tezin temel amacı tek başına mükemmel bir biyobelirteci olmayan bu şekildeki hastalıklar için önerilmiş biyobelirteçlerin doğrusal bir kombinasyonunu, bilgi kuramı yöntemleriyle yapılabileceğini göstermek ve performansını diğer yöntemlerle karşılaştırmaktır. Lojistik regresyondan elde edilen katsayılar doğrusal kombinasyon oluşturmak için kullanılabilir. Lojistik regresyon ve destek vektör makineleri yöntemlerinden elde edilen sonuçlar bilgi teorisi kaynaklı yöntemlerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla geniş bir benzetim çalışması yapılmış ve sonrasında aynı yöntemler gerçek hayat verilerine uygulanmıştır. Ortak Bilgi Maksimizasyonu yönteminin diğer yöntemlerden daha iyi performans değerleri, entropi tabanlı yöntemlerin ise Lojistik Regresyonla benzer sonuçlar ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Biomarkes are continuous measurements that are used in diagnosis of a disease. There may not exist biomarkers that have satisfactory diagnostic power. For such cases, linear combinations of existing weak biomarkers are used for diagnosis. The essential aim of this thesis is to show that there exist information theoretic methods to be used in such a case and compare their performances with other methods. Coefficients obtained from a logistic model can be used to form linear combinations. In this thesis, results obtained from logistic regression and support vector machines were compared with those of information theoretical methods. For this purpose, a broad simulation study was performed and all methods were applied to two real life datasets. The method of Mutual Information Maximization yielded better performance metrics, and entropy based methods showed performances similar to Logistic Regression