Mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda ventilasyon modları ve solunum mekaniklerinin ultrasonografik diyafram kalınlığı ölçümü ile ilişkisinin karşılaştırılması
Comprasion of ventilation modes and respiratory mechanics with ultrasonographric diaphragm thickness in mechanically ventilated patints
  1. Tez No: 988899
  2. Yazar: EBRU TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada mekanik ventilasyon desteği alan kritik hastalarda ventilasyon modlarının ve solunum mekaniklerinin ultrasonografik diyafram kalınlığı ölçümleri üzerindeki etkileri incelenerek 1., 3. ve 5. gün ölçümleri üzerinden aralarındaki ilişki karşılaştırıldı. Prospektif gözlemsel çalışmaya yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon desteğinin ilk 24 saatinde olan ve en az 72 saat mekanik ventilasyon desteği alacağı öngörülen 18 yaşından büyük 40 hasta dahil edildi. Diyafram değerlendirmesi sağ hemidiyaframdan, lineer prob kullanılarak M-mode ultrasonografi ile gerçekleştirildi, ekspiratuar diyafram kalınlığı (EDK), inspiratuar diyafram kalınlığı (İDK) ölçüldü ve diyafram kalınlaşma fraksiyonu (DTF) hesaplandı. Ölçüm anındaki PEEP, PLATO basıncı, PEAK basıncı, sürücü basıncı, tidal volüm, kompliyans ve P/F oranı gibi solunum mekanikleri ve o anki ventilasyon modu kaydedildi. Zaman içinde mekanik parametreler büyük ölçüde stabil seyrederken P/F oranında belirgin bir düşüş görüldü, özellikle EDK ve DTF'de istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler izlendi. EDK'nın 5. güne doğru istatistiksel anlamlı olarak azaldığını azalma hızının en yüksek ilk 72 saatte olduğu, DTF'nin ise 3. Günde belirgin artış gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca DTF'nin P/F oranı ve kompliyans ile pozitif korelasyon, ΔP ve PLATO basıncı ile negatif korelasyon gösterdiği, kontrollü modlarda belirgin düşük seyrederken destekli modlarda iyileşme eğilimi gösterdiği ama yine de zamanla bir azalma olduğu görülmüştür. EDK'nın kontrollü modlarda artış eğilimi gösterdiği bunun diyafram kasında enflamasyon ve ödeme sekonder geliştiği düşünülmüştür. Elde edilen bulgular, mekanik ventilasyon altındaki diyafram kalınlığı ve fonksiyonunun hem solunum mekaniklerine hem de kullanılan ventilasyon moduna ve ventilasyon süresine duyarlı olduğunu, diyaframdaki fonksiyon bozukluğunun mekanik ventilasyon desteğinin ilk günlerinde gelişmeye başladığını gösterdi. Bulgular, diyafram fonksiyonunun mekanik ventilasyon süresince yakından izlenmesinin klinik açıdan önemli olduğunu ve mod seçiminin diyafram yapısı ve aktivitesi üzerinde belirgin etkiler oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different ventilation modes and respiratory mechanics on ultrasonographic measurements of diaphragm thickness in critically ill patients receiving mechanical ventilation were evaluated, and the relationships among these parameters were compared based on measurements obtained on days 1, 3, and 5. Prospective observational study included 40 adult patients (≥18 years) who were within the first 24 hours of mechanical ventilation in the intensive care unit and were expected to require mechanical ventilatory support for at least 72 hours. Diaphragm assessment was performed on the right hemidiaphragm using M-mode ultrasonography with a linear transducer. Expiratory diaphragm thickness (EDT) and inspiratory diaphragm thickness (IDT) were measured, and the diaphragm thickening fraction (DTF) was calculated. At the time of each measurement, respiratory mechanics—including positive end-expiratory pressure (PEEP), plateau pressure, peak pressure, driving pressure, tidal volume, respiratory system compliance, and the PaO₂/FiO₂ (P/F) ratio—as well as the ventilatory mode in use were recorded. While mechanical ventilatory parameters remained largely stable over time, a marked decline in the PaO₂/FiO₂ (P/F) ratio was observed. In contrast, statistically significant temporal changes were detected particularly in expiratory diaphragm thickness (EDT) and diaphragm thickening fraction (DTF). EDT showed a statistically significant decrease toward day 5, with the most pronounced rate of reduction occurring within the first 72 hours. Conversely, DTF demonstrated a notable increase on day 3. Furthermore, DTF was positively correlated with the P/F ratio and respiratory system compliance, and negatively correlated with driving pressure (ΔP) and plateau pressure. DTF values were significantly lower during controlled ventilation modes and exhibited an improvement trend during assisted modes; however, a gradual decline over time was still observed. In contrast, EDT tended to increase during controlled 7 ventilation modes, which was considered to reflect secondary inflammation and edema of the diaphragm muscle. The findings indicate that diaphragm thickness and function during mechanical ventilation are sensitive to respiratory mechanics, the selected ventilation mode, and the duration of ventilatory support, with diaphragmatic dysfunction beginning to develop during the early days of mechanical ventilation. These results underscore the clinical importance of close monitoring of diaphragm function throughout the course of mechanical ventilation and suggest that ventilation mode selection may exert substantial effects on diaphragmatic structure and activity.