Politika transferi perspektifinden bir inceleme: Türkiye'de ürün güvenliği
An examination from the perspective of policy transfer: Product safety in Türkiye
  1. Tez No: 989106
  2. Yazar: ÖZGE GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Kamu politikası, kamusal nitelikteki sorunların tanımlanması ve giderilmesine odaklanmaktadır. Devletin kamu politikasını oluştururken benimsediği yöntemler başka ülke ya da uluslararası örgütlerden aktarılan modeller çerçevesinde de şekillenebilmektedir. Bu bağlamda politika transferi, bir politikanın bir zaman veya yerden başka bir zaman veya yere aktarılmasını ifade etmektedir. Küreselleşmenin etkileri ve ekonomik entegrasyonların yaygınlaşmasıyla birlikte, politika transferi ulusal politika yapımında giderek daha etkili bir araç haline gelmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de ürün güvenliği politikasının tarihsel ve kurumsal gelişimi, kamu politikası ve politika transferi perspektifinden ele alınmaktadır. Ürün güvenliği, tüketicinin korunması amacına yönelik düzenleyici bir kamu politikası olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefiyle yürüttüğü ortaklık ilişkisi ülkenin ürün güvenliği politikasının oluşumunda da belirleyici bir dış etken olarak incelenmektedir. Çalışmada, Avrupa Birliği'nden gerçekleştirilen politika transferinin araçları, aktörleri ve dereceleri analiz edilerek, bu sürecin Türkiye'nin ürün güvenliği politikasının yasal ve kurumsal yapısına etkisi ortaya konulmaktadır. Bu yaklaşım, Türkiye'nin ürün güvenliği politikasında, Avrupa Birliği normlarına uyum sürecinin ve politika transferinin ne ölçüde etkili olduğunu anlamak açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public policy focuses on identifying and resolving issues of a public nature. The methods adopted by the state in formulating public policy may also be shaped by models transferred from other countries or international organizations. In this context, policy transfer refers to the transfer of a policy from one time or place to another. With the effects of globalization and the spread of economic integration, policy transfer is becoming an increasingly effective instrument in national policy-making. This study examines the historical and institutional development of product safety policy in Türkiye from the perspective of public policy and policy transfer. Product safety is considered as a regulatory public policy aimed at protecting consumers. In this context, Türkiye's association with the European Union, with the goal of full membership, is examined as a decisive external factor in the formation of the country's product safety policy. The study analyzes the instruments, actors, and degrees of policy transfer from the European Union, revealing the impact of this process on the legal and institutional structure of Türkiye's product safety policy. This approach makes an important contribution to understanding the extent to which the process of harmonization with the European Union norms and policy transfer have been effective in Türkiye's product safety policy.