Zaman-kesirli genelleştirilmiş Burgers-Huxley denklem ailesinin analitik çözümleri üzerine
On the analytical solutions of the time-fractional generalized Burgers-Huxley equation family
  1. Tez No: 989135
  2. Yazar: SEVİLAY ERDOĞAN TUTAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genişletilmiş Kudryashov yöntemini kullanarak genelleştirilmiş zaman-kesirli Burgers–Huxley denklem ailesini çözmek ve bu yöntemin mevcut yaklaşımlardan nasıl farklı olduğunu vurgulamaktır. 1. Bölüm, dalga dinamiğinin temel kavramlarıyla birlikte kesirli mertebeden kısmi diferansiyel denklemlerin kısa bir tarihsel özetini ve sınıflandırmasını sunmaktadır. 2. Bölüm, uyumlu kesirli türevlerin özelliklerini ayrıntılı olarak açıklamakta ve genişletilmiş Kudryashov metodolojisini ortaya koymaktadır. 3. Bölüm, yöntemi zaman-kesirli Burgers–Huxley denklemi ve genelleştirilmiş varyantlarına uygular. Son olarak, 4. Bölüm sonuçların kapsamlı bir değerlendirmesini sunar ve bunların genişletilmiş Kudryashov tekniği için önemini ve etkilerini tartışır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to solve the generalized time-fractional Burgers–Huxley equation family using the extended Kudryashov method and to highlight how this method differs from existing approaches. Chapter 1 presents a concise historical overview and classification of fractional-order partial differential equations, together with the fundamental concepts of wave dynamics. Chapter 2 details the properties of the conformable fractional derivative and introduces the extended Kudryashov methodology. Chapter 3 applies this methodology to the time-fractional Burgers–Huxley equation and its generalized variants. Finally, Chapter 4 offers a thorough evaluation of the results, discussing their significance and implications for the extended Kudryashov technique.