Mobbingin iş sağlığı ve güvenliğine etkisi
The effect of mobbing on occupational health and safety
  1. Tez No: 989164
  2. Yazar: BERKAY KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Ergoterapi, Law, Psychology, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüz çalışma hayatı için potansiyel bir tehdit olan mobbing (psikolojik taciz, yıldırma) olgusu konusunda çalışanlara ve özellikle çalışanlarının özlük haklarını korumakla yükümlü olan işverenlere bilgi vermek ve literatüre katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada, mobbing olgusunun tarihsel gelişimi, aşamaları ve boyutları incelenmiş ve çalışanların mobbing konusundaki farkındalıklarını ve mobbingin iş sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkilerini araştırmak için bir anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Anket farklı nitelik ve iş pozisyonlarından 214 çalışana uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda psikolojik taciz/mobbingin çalışma yaşamının en önemli sorunlarından biri olduğu ve mağduriyetin türü, şekli ve nedeni ne olursa olsun iş sağlığı ve güvenliğini etkilediği gösterilmiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin en önemli unsuru çalışanların psikolojik sağlığıdır çünkü çalışma hayatında psikoloji her şeydir. İş sağlığı ve güvenliği olgusunun yasalaştığı iş hayatında, psikolojik tacizin etkeni, etkisi ve sonuçları göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to inform employees and especially employers who are obliged to protect the personal rights of their employees about the fact of mobbing (Psychological harassment, intimidation) which is a potential threat to today's working life, and to contribute the related literature. In this study, the historical development, stages, and dimensions of the phenomenon of mobbing were examined and a questionnaire was prepared and applied to investigate the awareness of employees about mobbing and the effects of mobbing on occupational health and safety. The questionnaire was applied to 214 employees from different qualifications and job positions. At the end of the study, it is shown that psychological harassment/mobbing is one of the major problems of working life and it affects occupational health and safety, regardless of the type, form, or reason of victimization. The psychological health of employees is the most important factor of occupational health and safety because psychology is everything in working life. In business life, where the fact of occupational health and safety has become law, the factor, effects, and consequences of psychological harassment should be considered.