Yoğun bakım hastalarında hipokalemi yönetimi
Management of hypokalemia in intensive care patients
- Tez No: 989194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMER TECEN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım servisinde takip edilen kritik hastalarda hipokalemi sık görülen bir elektrolit bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı uzman paneli uygulayarak yoğun bakım hastalarında hipokalemi tedavi algoritması hazırlamak ve protokolün uygulanmadığı kontrol grubu ile hekim ve klinik eczacının iş birliği içerisinde hazırlanan tedavi algoritmasının uygulandığı ve klinik eczacının bu algoritma doğrultusunda hekime önerilerde bulunduğu müdahale grubunda hipokalemi tedavisine verilen yanıtların karşılaştırılmasıdır. Çalışma, 1 Eylül 2024 ile 1 Ağustos 2025 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin genel yoğun bakım ünitesinde yapılmıştır. Yüz hasta kontrol grubunda, 100 hasta ise müdahale grubunda olmak üzere çalışmaya toplam 200 hasta dahil edilmiştir. Protokolün uygulandığı grupta; potasyum replasman tedavisine başlanma oranında, tedavi sonrası normokalemiye ulaşma durumunda, taburcu olurken normokalemiye ulaşma durumunda istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenirken, potasyum tedavisinden sonra ikinci kez hipokalemi gözlenme durumunda istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlenmiştir. İki grup arasında; hipokalemi sonrası tedaviye başlama süresi, normokalemiye ulaşmak için geçen süre, hipokalemi tedavisi sırasında/sonrasında hiperkalemi gözlenme durumu, yoğun bakımda yatış süresi, yoğun bakımda yatış süresi boyunca hipokalemi ataklarının sayısı, yoğun bakımda yatış süresi boyunca hiperkalemi ataklarının sayısı ve tedavi öncesi ve sonrası potasyum düzeyi farkında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Hipokalemi başta olmak üzere elektrolit dengesizliğinin sık gözlendiği yoğun bakım ünitelerinde elektrolit replasman protokolünün uygulanması ve multidisipliner ekibe klinik eczacının katılımı ile hasta takibinin yapılması tedavi sonuçlarını iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
Hypokalemia is a common electrolyte disorder in critical patients monitored in the intensive care unit. The aim of this study was to prepare a hypokalemia treatment algorithm for intensive care patients using an expert panel and to compare the responses to hypokalemia treatment between the intervention group, which received the treatment algorithm, and the control group, which did not. The study was conducted in the general intensive care unit of a public hospital between September 1, 2024, and August 1, 2025. A total of 200 patients were included in the study, with 100 patients in the control group and 100 patients in the intervention group. In the group where the protocol was applied, there was a statistically significant increase in the rate of starting potassium replacement therapy, achieving normokalemia after treatment, and at discharge. There was a statistically significant decrease in the recurrence of hypokalemia after potassium therapy. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of the time to initiate treatment after hypokalemia, the time to reach normokalemia, the occurrence of hyperkalemia during/after hypokalemia treatment, the length of stay in the intensive care unit, the number of hypokalemia attacks during the intensive care unit stay, the number of hyperkalemia attacks during the intensive care unit stay, and the difference in potassium levels before and after treatment. Implementing an electrolyte replacement protocol in intensive care units, where electrolyte imbalances, especially hypokalemia, are frequently observed, and involving a clinical pharmacist in the multidisciplinary team for patient monitoring will improve treatment outcomes.