Gizli romantik ilişkisi olan kadınlar ve flört şiddeti: Nitel bir çalışma
Women in secret romantic relationships and dating violence: A qualitative study
  1. Tez No: 989262
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HASKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ailesinden gizli romantik ilişki yaşayan ve flört şiddetine uğrayan beliren yetişkinlik dönemindeki kadınların ilişkiye devam etme nedenlerinin BDT kuramı perspektifinden; ilişki bağımlılığı ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırmanın çalışma grubunu 18-25 yaş arasında en az altı aydır ailesinden gizli romantik ilişkisi olan ve flört şiddetine uğrayan 11 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılarla olan görüşmelerde kullanılmak üzere yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve tartışılmıştır. Araştırma sonucunda 18-25 yaş arasında ailesinden gizli romantik ilişkisi olan ve flört şiddetine uğrayan kadınların ilişkisini saklama nedenlerinin ilişkinin öğrenilmesine ilişkin bilişsel çarpıtmalarla ilgili olduğu, katılımcıların işlevsel olmayan ilişki inançları ile ilişki bağımlılığının flört şiddetine uğramalarına ve flört şiddetine uğramalarına rağmen ilişkiye devam etmelerinde etkili olduğu, flört şiddetinin birey ve romantik ilişkisi için yıkıcı etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma 18-25 yaş arasındaki ailesinden gizli romantik ilişki yaşayan ve flört şiddetine maruz kaldığını düşünen kadınlar ile sınırlıdır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular alan yazın doğrultusunda tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons why women in early adulthood who are in secret romantic relationships from their families and experience dating violence continue their relationships within the framework of Cognitive Behavioral Therapy (CBT) theory. The reasons women continue the relationship were examined in the context of relationship dependency and dysfunctional relationship beliefs. Participants of this were 11 female women between the ages of 18 and 25 who had been in a hidden romantic relationship for at least six months and had experienced dating violence. A semi-structured interview form was utilized to collect data during interviews with the participants. The data obtained from the interviews were analyzed and discussed through descriptive analysis. The findings revealed that the reasons for concealing their romantic relationships from their families are associated with cognitive distortions regarding the disclosure of the relationship; that participants' dysfunctional romantic relationship beliefs and relationship addiction play a role in both their exposure to dating violence and their continuation of the relationship despite such violence; and that dating violence has destructive effects on both the individual and the romantic relationship. This study is limited to women aged 18-25 who are in secret romantic relationships with their families and believe they have been subjected to dating violence. The findings obtained as a result of the research were discussed in line with the literature and recommendations were made.