Madde takımı içeren testlerde kayıp veri atama yöntemlerinin test eşitlemeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of missing data assignment methods on test equating in tests including testlet
  1. Tez No: 989264
  2. Yazar: HARUN DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ATALAY KABASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, madde takımı içeren testlerde kayıp veri atama yöntemlerinin farklı koşullar altında test eşitlemeye olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada kayıp veri atama yöntemi, kayıp veri oranı, kayıp verinin bulunduğu test formu, ölçek dönüştürme yöntemi, ölçme modeli, test eşitleme yöntemi koşullarına göre test eşitleme yapılmıştır. Test eşitleme sonuçları RMSE ve BIAS değerlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan tam veri setleri, TIMSS 2019 elektronik uygulamasına katılan tüm ülkelerdeki, 3 ve 4 numaralı kitapçıkları alan ve iki kategorili (1-0) puanlanan maddeleri eksiksiz yanıtlayan öğrenci verilerinden elde edilmiştir. Tamamen seçkisiz kayıp veri mekanizması altında veri setleri oluşturulmuş ve kayıp veri atama yöntemleriyle tamamlanmıştır. Araştırmanın analizleri R programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kayıp veri atama yöntemine göre en düşük hata değerlerinin tahmine dayalı ortalama eşleştirme ile çoklu atama yöntemiyle üretildiği, sonrasında hot deck atamanın geldiği, en yüksek hata değerlerinin sıfır atama yönteminde üretildiği görülmüştür. Kayıp veri oranına göre değerlendirildiğinde, tüm kayıp veri oranlarında en düşük hata değerlerinin tahmine dayalı ortalama eşleştirme ile çoklu atama yöntemiyle üretildiği, sonrasında hot deck atamanın geldiği, en yüksek hata değerlerinin sıfır atama yönteminde üretildiği görülmüştür. Kullanılan ölçek dönüştürme yöntemine göre değerlendirildiğinde Stocking Lord yönteminin ortalama sigma yönteminden, ölçme modeli göre değerlendirildiğinde iki faktör modelin madde takımı tepki kuramı modelinden daha iyi test eşitleme sonuçları verdiği görülmüştür. Kayıp verinin bulunduğu test formuna göre değerlendirildiğinde eşitlenecek test ve her iki test koşulunda birbirine benzer hata değerleri ürettiği, test eşitleme yöntemine göre değerlendirildiğinde gözlenen puana dayalı test eşitleme ve gerçek puana dayalı test eşitlemelerde yine birbirine benzer hata değerleri ürettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of missing data imputation methods on test equating in tests containing testlets was examined. The test equating procedures were conducted under various conditions, including the missing data rate, the test form where the missing data occurred, the missing data imputation method, the scale transformation method, the measurement model and the type of test equating. Test equating results were evaluated based on RMSE and BIAS values. The complete datasets used in the study were obtained from the responses of students who participated in the electronic administration of TIMSS 2019, took booklets 3 and 4, and answered all dichotomously scored (1–0) items completely. Under the missing completely at random mechanism, datasets were generated and completed using the imputation methods defined in the research conditions. All analyses were performed using the R programming language. The results indicated that the missing data imputation method with the lowest error values was multiple imputation via predictive mean matching, followed by hot deck imputation. The highest error values were obtained with the Zero imputation method. When evaluated by the scale transformation method, the Stocking-Lord method outperformed the Mean Sigma method; when evaluated by the measurement model, the bifactor model produced better test equating results than the testlet response theory model. According to the test form where the missing data occurred, the equated test and both tests conditions yielded similar results. Likewise, when evaluated by the type of test equating, the observed score-based and true score-based equating procedures produced comparable results.