Fetihten 17. yüzyıl ortalarına kadar Kıbrıs'ta tımar sistemi (1570-1643)
Timar system in Cyprus from the conquest to the mid-17th century (1570-1643)
- Tez No: 989270
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin Kıbrıs'ı fethetmesinin ardından 1577 yılında adada uygulanmaya başlanan tımar sisteminin işleyişini, dönüşümünü ve sürekliliğini tımar ve zeamet ruznamçe ile yoklama defterleri ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Kıbrıs'ın kendine has coğrafi konumu ve idarî yapısı, Osmanlı klasik tımar sisteminin uygulanışı bakımından kendine özgü koşullar ortaya çıkarmış; bu durum tımar tevcihleri, dirlik tasarrufu ve askerî-idarî yapılanma üzerinde belirleyici olmuştur. Çalışmamızda adadaki tımar tevcihlerinin miktar, süreklilik, tasarruf biçimleri ve intikal süreçleri niceliksel ve niteliksel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, Kıbrıs'ta tımar sisteminin klasik yapının bir uzantısı olmakla birlikte, ada şartlarına bağlı olarak belirli safhalar geçirdiği tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular, Kıbrıs'ta tımar sisteminin 17. yüzyılın ortalarına kadar işlevini sürdürdüğünü, tımar sahiplerinin dirliklerine sahip çıktıklarını ve sistemin merkezî idarenin kontrol mekanizmalarıyla birlikte devam ettiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, Kıbrıs özelinde tımar sisteminin değişim ve dönüşüm sürecine dair genellemeleri değerlendirmeyi ve Osmanlı tımar sistemine ilişkin bölgesel bir perspektif kazandırarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the functioning, transformation, and continuity of the timar system that began to be implemented on the island of Cyprus in 1577, following its incorporation into the Ottoman Empire, on the basis of timar and zeamet ruznamçe and inspection (yoklama) registers. Cyprus's distinctive geographical location, insular character, and administrative structure generated specific conditions for the application of the classical Ottoman timar system; these conditions proved decisive in timar allocations, the possession of dirliks, and the military–administrative organization on the island. In this study, timar allocations in Cyprus have been analyzed both quantitatively and qualitatively with respect to their amounts, continuity, forms of possession, and processes of transfer. Within this framework, it has been determined that although the timar system in Cyprus functioned as an extension of the classical structure, it nevertheless underwent certain phases shaped by the island's particular conditions. The research findings demonstrate that the timar system in Cyprus continued to operate effectively until the mid-seventeenth century; that timar holders actively maintained their dirliks; and that the system persisted in conjunction with the control mechanisms of the central administration. In this respect, the study seeks to assess generalizations concerning the transformation and change of the timar system in the specific case of Cyprus and to contribute to the literature by providing a regional perspective on the Ottoman timar system.