Utilization web-tapered beams using flexible nodal bracing
Esnek düğüm destekli web konik kirişlerin kullanımı
- Tez No: 989333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Uzunlukları boyunca değişen kesit boyutlarına sahip çelik öğelerin kullanımıyaygındır ve düğüm destekler(brace), yük taşıma kapasitelerini ve stabiliteleriniartırmada kritik bir rol oynar. Bu destekler, yükleri yapı içinde dağıtır ve yanalkuvvetlere karşı direnci artırır. Amerikan Çelik Yapı Enstitüsü (AISC) DesignGuide 25 ve AISC 360-22 gibi güncel tasarım kılavuzları, destekli ve prizmatikveya prizmatik olmayan kesitlere sahip elemanlar için genel bir çerçevesunmaktadır. Bu çalışma, üç farklı konfigürasyonda ve her bir koniklik tipi için üçfarklı uzunlukta, tek bir yükleme koşulu altında analiz edilen, bir ucundan diğerinedoğru incelen kirişler için mevcut tasarım şartnamelerinde verilen destek kuvvetitahminlerinin yeterliliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, üst başlığında(flange)orta noktasında yerleştirilmiş esnek düğüm desteğine sahip gövde-konik kirişlerdekidestek kuvveti gereksinimlerini ve destek yeterliliğini kapsamlı bir şekildeincelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, tek bir yükleme koşulu altındakiriş geometrisi ve destek rijitliği açısından destek kuvvetinin nasıl değiştiğiniincelemek için parametrik sonlu elemanlar analizleri kullanılmıştır. Kiriş, çiftsimetrik olarak modellenmiş ve üst başlıkta orta açıklık düğüm noktasına esnek birdüğüm desteği uygulanarak 1 inç e 1 inç kare ağ(mesh) elemanlara ayrılmıştır. Bu çalışmada, üç farklı konfigürasyon tipinin her biri 2540 mm (100 inç), 6350 mm(250 inç) ve 10922 mm (430 inç) olmak üzere üç farklı uzunlukta incelenmiştir.Gövde konikliği, tüm durumlarda tutarlı kalmak yerine, kiriş konfigürasyonuna vetoplam uzunluğa bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada ele alınan kirişvaryasyonları, konfigürasyon tipini, toplam uzunluğu ve başlık ile gövde kalınlıkaralığını içermektedir. Her kiriş için üst ve alt başlık kalınlıklarının eşit tutulmuştur.Sonlu eleman yazılımı seçimi, özellikle elastik olmayan doğrusal olmayan davranışiçeren senaryolarda, sonuçların doğruluğunu ve güvenilirliğini önemli ölçüdeetkiler. Bu çalışmada, elastik olmayan malzeme davranışının karmaşıklıkları gözönünde bulundurularak parametrik sonlu eleman analizleri gerçekleştirmek için özelolarak ABAQUS kullanılmıştır. Simülasyonlarda elde edilen maksimum gereklidestek kuvveti %6.42 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulgularıdestek kuvvetin gerekliliklerini ve sınırlarını açıklığa kavuşturarak, destek rijitliğiile değişken kesit geometrisi arasındaki ilişkiyi araştırarak ve gelecekteki çalışmalariçin pratik veriler ve değerlendirmeler sağlayarak gövde-konik kirişler için yeni birtasarım yaklaşımının geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of steel members with varying cross-sectional dimensions along theirlength is common, with nodal braces playing a critical role in enhancing their load-carrying capacity and stability. These braces distribute loads within the structureand improve resistance to lateral forces. Current design guidelines, such asAmerican Institute of Steel Construction (AISC) Design Guide 25 and AISC 360-22, offer a general framework for elements with brace conditions and prismatic ornon-prismatic cross-sections. This study aims to investigate adequacy of brace forcepredictions provided in current design specifications for beams tapered from oneend to the other in three different configurations and analyzed at three differentlengths for each tapering type under a single loading condition. The thesis seeks tocomprehensively examine the brace force requirements and brace adequacy in web-tapered beams with a flexible nodal brace at the midspan of the top flange. Toachieve this goal, parametric finite element analyses are utilized to explore howbrace force changes concerning beam geometry and brace stiffness under a singleloading condition. The beam was modeled as doubly symmetric and discretized into1 in by 1 in square mesh elements, with a flexible nodal brace applied at themidspan node. In this study, each of the three different configuration types studied in threedifferent lengths of 2540 mm (100 in), 6350 mm (250 in) and 10922 mm (430 in).The web taper varies depending on the beam configuration and total length, ratherthan remaining consistent across all cases. The beam variations considered in thisstudy include configuration type, total length, and the range of flange and webthicknesses. For each beam, the top and bottom flange thicknesses are maintainedequal. The choice of finite element software significantly influences the accuracyand reliability of results, particularly in scenarios involving inelastic nonlinearbehavior. In this study, ABAQUS was specifically employed to perform parametricfinite element analyses, considering the complexities of inelastic material behavior.The maximum required brace force obtained in the simulations was found to be6.42%. Consequently, the findings of this study aim to support the development of anew design approach for web-tapered beams by clarifying the requirements andlimits of brace force, exploring the relationship between brace stiffness and variablecross-sectional geometry, and providing practical data and considerations for future studies.