English language instructors' familiarity with and utilization of the internet and web 2.0 tools designed to enhance language learning and teaching in higher education
İngilizce eğitmenlerinin yükseköğretimde dil öğrenme ve öğretmeyi geliştirmek için tasarlanmış internet ve web 2.0 araçlarına aşinalığı ve kullanımı
- Tez No: 870582
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, İngilizce dili öğretim elemanlarının yükseköğretimde dil öğrenimi ve öğretimini ilerletmek amacıyla tasarlanan İnternet ve Web 2.0 araçlarına aşinalıkları ve kullanmaları incelenmiştir. Araştırmanın amacı İngilizce dili öğretim elemanlarının yükseköğretimde dil öğrenimi ve öğretimine yardımcı olan İnternet ve Web 2.0 araçlarının farkında olma, bu araçları takip etme ve kullanma durumunu ortaya çıkarmaktır. Araştırma kapsamında çeşitli araştırmacılar tarafından araştırma konusuyla ilgili daha önceden yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca Ankara'daki yükseköğretim kurumlarında görev yapan İngilizce dili öğretim elemanlarının katılımıyla, İngilizce dili öğretim elemanlarının yükseköğretimde dil öğrenimine ve öğretimine yardımcı olan internet ve web 2.0 araçlarını takip etme ve kullanma konusundaki farkındalıklarını belirlemek amacıyla bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasının bulguları dört tema altında sunulmuş olup bu temalar şunlardır: demografik faktörlerin İngilizce dili öğretim elemanlarının teknolojiyle etkileşimi üzerine etkileri (Tema 1); İngilizce dili öğretim elemanları tarafından sık kullanılan Web 2.0 araçları (Tema 2); İngilizce dili öğretim elemanlarının İnternet ve Web 2.0 araçlarını kullanma konusundaki algıları, yeterlilikleri ve tercihleri (Tema 3); ve İngilizce dili öğretim elemanlarının öğretim uygulamalarında İnternet ve Web 2.0 araçlarını kullanmaya yönelik tutumları (Tutum 4). Alan araştırmasının sonuçlarına göre dil öğretim elemanlarının teknolojinin öğretim amaçlı kullanımına ilişkin algıları cinsiyet, yaş, mezun olunan bölüm, mesleki kıdem ve bilgisayar tecrübesine göre değişiklik göstermemektedir. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu İnterneti arama motorlarında herhangi bir şeyi aramak, e-posta göndermek, haber gruplarına ve forumlara ulaşmak için kullanmaktadır. İngilizce dili öğretim elemanları tarafından en sık kullanılan Web 2.0 araçları sosyal ağ siteleri ve anlık mesajlaşmadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının en az kullandıkları Web 2.0 araçları ise bloglar ve wikilerdir. İngilizce dili öğretim elemanlarının İnternet kullanımıyla ilgili algıları genel olarak olumludur. İngilizce dili öğretim elemanlarının derslerinde İnterneti kullanmayla ilgili algıları; İnternet'in kullanımının kolay olduğu, İnternet'in zamandan ve emekten tasarruf sağladığı ve İnternet'in yeni öğretim tekniklerini öğrenmek için fırsatlar sunduğu algıları oldukça olumludur. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu, İnternet kullanımının öğrencilerinin motivasyonunu artırdığını, interneti kullandığında iş performansını arttırdığını ve öğretim elemanlarının interneti öğretimde kullanma konusunda eğitim almaları/eğitilmeleri gerektiğini algılamaktadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğunun bir sosyal ağ sitesinde hesabı vardır. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu, Web 2.0 araçlarını kullanmanın öğretimi daha ilginç hale getirdiğini ve İnternetin, becerileri entegre etmek için en yararlı araç olduğunu algılamaktadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu, dinlemeyi öğretecek kaynakları ve sözcük öğretecek kaynakları bulmak için İnternet'i kullanmaktadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu, Web 2.0 araçlarının kullanımının öğrenciler arasında işbirliğini artırdığını algılamaktadır. Çoğu İngilizce dili öğretim elemanı özellikle okumayı öğretecek kaynakları bulmak için İnternet'i kullanmaktadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu podcastların dinleme ve telaffuzu öğretmek için kullanılması gerektiğini düşünmektedir. Ancak derslerinde podcastları kullanan İngilizce dili öğretim elemanlarının oranı yüksek değildir. Derslerinde blogları ve wikileri kullanan İngilizce dili öğretim elemanlarının oranı da yüksek değildir. Çoğu İngilizce dili öğretim elemanı, hedef kültürü öğretmek için Web 2.0 araçlarının kullanılması gerektiğini düşünmektedir. İngilizce dili öğretim elemanlarının çoğu özellikle kültür, yazma ve grameri öğretmek için kaynak bulmak amacıyla İnternet'i kullanmaktadır. İngilizce dili öğretim elemanlarının bilgisayar kullanımında yüksekçe puan aldıkları becerileri kelime işleme, sunum yazılımları, elektronik tablolar ve grafiklerdir. İngilizce dili öğretim elemanlarının bilgisayar kullanımında en güçlü becerileri kelime işleme, sunum yazılımları, elektronik tablolar ve grafikler iken bilgisayar kullanımında en zayıf becerileri SPSS programını kullanmaktır. İngilizce dili öğretim elemanlarının Internet kullanımında yüksekçe puan aldıkları becerileri e-posta alma ve gönderme, arama motorlarını kullanma ve film/müzik indirme ve bunları gelecekte kullanmak üzere saklama iken, diğer yanda, öğretim elemanlarının İnternet kullanımında nadir kullandıkları becerileri bir web sayfası oluşturma ve çevrimiçi sohbet odalarına girmedir. Web 2.0 araçlarını kullanmada İngilizce dili öğretim elemanlarının en çok kullandıkları beceri anlık mesajlaşma iken, diğer yanda, en nadir kullandıkları becerileri podcastları kullanma, çevrimiçi forumlara girme, bloglar ve wikileri kullanmadır. İngilizce dili öğretim elemanları İnternet ve Web 2.0 araçlarının öğretim amaçlı kullanımına yönelik genel olarak olumlu bir algıya ve tutuma sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In the study, English language instructors' familiarity with and utilization of the Internet and Web 2.0 tools designed to enhance language learning and teaching in higher education examined. The aim of the study is to find out the English language instructors' awareness of following and using the Internet and web 2.0 tools that help language learning and teaching in higher education. Within the scope of the research, by several researchers on the research subject conducted previous studies examined. Also a field research carried out with the participation of English language instructors who work in higher education institutions in Ankara to find out the English language instructors' awareness of following and using the Internet and web 2.0 tools that help language learning and teaching in higher education. The findings of the field research presented under four themes, these are; effects of demographic factors on English language instructors' engagement with technology in teaching English language (Theme 1); frequently used Web 2.0 tools by English language instructors (Theme 2); English language instructors' perceptions on and proficiency and preferences in using the Internet and Web 2.0 tools (Theme 3); and English language instructors' attitudes towards using the Internet and Web 2.0 tools in their teaching practices (Theme 4). According to the results of the field research, as of gender, age, graduated department, professional seniority and computer experience, language instructors' perceptions regarding the use of technology for teaching purposes do not differ. Most of English language instructors use the Internet for searching anything in search engines, e-mail sending and reaching newsgroups and forums. Most frequently utilized Web 2.0 tools by English language instructors are social network sites and instant messaging. As for least used tools by English language instructors are blogs and wikis. English language instructors' perceptions regarding the use of the Internet in general are positive. English language instructors' perceptions on using the Internet in their teaching; on that the Internet is easy to use; on that the Internet saves time and effort; and on that the Internet offers opportunities for learning new teaching techniques are highly positive. Most of English language instructors perceive that the Internet use increases their students' motivation and when he/she uses the Internet, it increases his/her performance in his/her job, and that instructors should be educated/trained to use the Internet in teaching/instruction. Most of English language instructors have an account on a social network site. Most of English language instructors perceive that using Web 2.0 tools makes teaching more interesting and the Internet is most useful to integrate the skills. Most of English language instructors use the Internet to find resources to teach listening and to find resources to teach vocabulary. Most of English language instructors perceive that the use of Web 2.0 tools increases cooperation among students. Most of English language instructors especially use the Internet to find resources to teach reading. Most of English language instructors perceive that podcasts should be used to teach listening and pronunciation. However, the rate of English language instructors using podcasts in their teaching is not high. The rates of English language instructors using blogs and wikis in their teaching are also not high. Most of English language instructors perceive that Web 2.0 tools should be used to teach target culture. Most of English language instructors especially use the Internet to find resources to teach culture, writing and grammar. English language instructors' highly rated skills in computer use are word processing, presentation softwares, spreadsheets and graphics. English language instructors' strongest skills in computer use are word processing, presentation softwares, spreadsheets and graphics, on the other hand, their weakest skill in computer use is to use SPSS program. English language instructors' highly rated skills in use of the Internet are receiving and sending e-mail, using search engines and downloading films/music and saving them for future use, on the other hand, the rarely used skills in use of the Internet are creating a web page on the web and entering on-line chat rooms. English language instructors' mostly used skill in use of the Web 2.0 tools is instant messaging, on the other and, their rarely used skills in use of the Web 2.0 tools are using podcasts, entering on-line forums, blogs, and using wikis. English language instructors generally have a positive perception on and attitudes towards the use of the Internet and Web 2.0 tools for teaching purposes.