Sedanter kadınlara uygulanan yürüyüş programlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of walking programs applied to sedentary women on quality of life
- Tez No: 989356
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sedanter yaşam tarzı, fiziksel aktivite yetersizliği nedeniyle küresel ölçekte önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği haftalık fiziksel aktivite düzeylerine ulaşılamaması, başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere birçok kronik sağlık sorununun artmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, düşük maliyetli ve erişilebilir bir fiziksel aktivite türü olan yürüyüş, sedanter bireylerin fiziksel aktiviteye katılımını teşvik etmek açısından önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada, sedanter kadınlara uygulanan düzenli yürüyüş programlarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, Ankara ili Keçiören ilçesinde yaşayan, daha önce düzenli egzersiz yapmamış, 18-42 yaş aralığındaki 100 gönüllü kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmış, yalnızca deney grubuna sekiz hafta süresince haftada dört gün, günde 45 dakikalık yürüyüş programı uygulanmıştır. Program süresince egzersiz yoğunluğu, katılımcıların kalp atım rezervinin %40-65'i arasında tutulmuş, her seansta ısınma, ana egzersiz ve soğuma bölümleri içeren bir yapı izlenmiştir. Ek olarak, yürüyüş sonrasında karın ve bacak bölgelerine yönelik yer egzersizleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir fiziksel aktivite uygulanmamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmış, ölçek hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrası olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yürüyüş programlarının sedanter kadınların yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, fiziksel aktivitenin bireylerin fiziksel, psikolojik ve sosyal iyilik halleri açısından belirleyici bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a sedentary lifestyle has become a major global public health issue due to insufficient levels of physical activity. The failure to meet the World Health Organization's recommended weekly physical activity levels has led to an increase in numerous chronic health problems, particularly cardiovascular diseases. In this context, walking—a low-cost and accessible form of physical activity—has emerged as an important means of encouraging sedentary individuals to engage in regular physical exercise. This study investigates the effects of a regular walking program on the quality of life of sedentary women. The research was conducted with 100 volunteer women aged 18–42, residing in the Keçiören district of Ankara, who had not previously engaged in regular exercise. Participants were divided into experimental and control groups. Only the experimental group participated in a walking program for eight weeks, four days per week, 45 minutes per session. During the program, exercise intensity was maintained at 40–65% of the participants' heart rate reserve. Each session included warm-up, main exercise, and cool-down phases. Additionally, abdominal and leg floor exercises were performed after each walking session. The control group did not participate in any physical activity during the eight-week period. The SF-36 Quality of Life Scale was used as the data collection tool and was administered both before and after the intervention. The findings revealed that the walking programs had positive effects on the quality of life of sedentary women. The results emphasize that physical activity plays a significant role in enhancing individuals' physical, psychological, and social well-being.