The Effect of Perceived Parenting on Smoking Cigarettes Behaviour in Young Adults: The Mediating Effects of Anxiety and Impulsivity
Algılanan Ebeveynliğin Genç Yetişkinlerde Sigara İçme Davranışına Etkisi: Anksiyete ve Dürtüselliğin Aracı Etkileri
  1. Tez No: 989386
  2. Yazar: BARIŞ GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEVEN GLAUTIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sigara dünya çapında her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olur. Bu nedenle, sigara içme davranışı için risk faktörlerini anlamak çok önemlidir. Bu çevrimiçi anket çalışması, 1) algılanan ebeveynlik tarzlarının sigara içmek için bir risk faktörü olup olmadığını, 2) algılanan ebeveynlik tarzları ile sigara içme arasındaki herhangi bir ilişkide kaygı ve dürtüselliğin arabuluculuk etkisi olup olmadığını ve 3) kaygı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladı. Araştırmanın örneklemini, çoğunluğu İngiltere ve Türkiye'de yaşayan 18-25 yaş arası 118 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcıların ebeveynlik tarzlarına ilişkin algıları, kaygı ve dürtüsellik düzeyleri ve sigara içme davranışları değerlendirildi. Aracılık analizi, kaygının otoriter ve demokratik olarak algılanan ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ortaya koydu. Ebeveynlerini otoriter olarak algılayan genç yetişkinler, daha fazla kaygı göstermiş ve daha yüksek düzeyde kaygı, daha fazla sigara içme davranışıyla ilişkilendirilmiştir. Öte yandan, ebeveynlerini demokratik olarak algılayan genç yetişkinler daha az kaygı gösterdi ve bu daha az sigara içme davranışını öngördü. Ayrıca, dürtüsellik, aşırı hoşgörülü ebeveynlik tarzı ile sigara içme davranışı arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Ebeveynlerini aşırı hoşgörülü olarak algılayan genç yetişkinler, daha az dürtüsellik göstermiş ve bu da sigara içme eğilimini azaltmıştır. Ek olarak, doğrusal regresyon analizi, kaygının dürtüselliği öngördüğünü göstermiştir. Bulgular, algılanan ebeveynlik tarzları ile sigara içme, kaygı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi anlamamızı sağlamıştır. Bu araştırma, aile stilleri ve sigara içime ilişkisi üstünde daha fazla araştırma yapılmasını teşvik edebilir ve bu araştırmalardan doğan yeni bilgiler sigarayı önleme ve bırakma programlarına entegre edebilir.
Özet (Çeviri)
Smoking is an epidemic that causes the deaths of millions of people each year worldwide. It is therefore crucial to understand the risk factors for smoking behaviour. This online questionnaire study aimed to investigate 1) perceived parenting style as a risk factor for smoking, 2) the mediation effect of anxiety and impulsivity on any association between perceived parenting style and smoking, and 3) to explore the relationship between anxiety and impulsivity. The study sample comprised 118 young adults aged between 18 and 25 mostly living in the UK and Turkey. Participants' perception of parenting styles, anxiety and impulsivity levels and smoking behaviours were assessed. Mediation analysis revealed that anxiety mediates the relationship between authoritarian and authoritative perceived parenting styles. Young adults who perceived their parents as authoritarian showed more anxiety and higher levels of anxiety were associative with more smoking behaviour. On the other hand, young adults who perceived their parents as authoritative showed less anxiety and that predicted less smoking behaviour. Moreover, impulsivity mediated the relationship between permissive parenting style and smoking behaviour. Young adults who perceive their parents as permissive showed less impulsivity which predicts reduced tendency to smoke. In addition, linear regression analysis showed that anxiety positively predicts impulsivity. The findings enhance our understanding of the association between perceived parenting styles and smoking, and anxiety and impulsivity. It may stimulate further investigation into those areas and integrate them into smoking prevention and cessation programs.