Farklı nesillerin beklentilerinin işveren markası dönüşümüne etkisi: Gelecek iş hayatına yön veren öngörü ve stratejiler
The impact of differing generational expectations on employer branding transformation: Insights and strategies shaping the future of work
- Tez No: 989412
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş gücü piyasasında artan rekabet ve demografik dönüşümler, nitelikli çalışanları kuruma çekme ve bağlı kılma süreçlerini stratejik bir öncelik hâline getirmiştir. Bu çalışma, farklı nesillerden çalışanların iş yaşamına yönelik beklentilerinin işveren markası stratejileri üzerindeki etkisini incelemeyi ve nesillere duyarlı işveren markası yaklaşımlarına ilişkin bütüncül bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, işveren markasını hem stratejik olarak tasarlayan profesyonellerin hem de bu vaatleri deneyimleyen X, Y ve Z nesli çalışanlarının perspektifini aynı analitik düzlemde buluşturması bakımından özgün bir değer taşımaktadır. Nitel araştırma paradigması içerisinde fenomenolojik yaklaşım benimsenerek tasarlanan çalışmada; işveren markası profesyonelleri ve farklı nesil temsilcileriyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenerek; kurumsal vaatler ile nesil temelli beklentiler arasındaki uyum ve çatışma alanları ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları, işveren markasının nesiller arasında güven, adalet ve anlam arayışı gibi ortak bir değer çekirdeği etrafında şekillendiğini, ancak bu değerlerin pratik karşılıklarının nesillere göre farklılaştığını göstermektedir. X nesli kurumsal güven ve liyakate; Y nesli esneklik ve özerkliğe, Z nesli ise şeffaflık ve teknolojik yeterliliğe odaklanmaktadır. Sonuç olarak çalışma, işveren markasını nesiller bağlamında dinamik bir uyum süreci olarak ele alarak; uygulayıcılar için esnek, sürdürülebilir ve nesil duyarlılığı yüksek stratejilerin geliştirilmesine yönelik yol gösterici bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's labor market, increasing competition and demographic transformations have made the processes of attracting and retaining qualified employees a strategic priority. This study aims to examine the impact of work-life expectations of employees from different generations on employer branding strategies and to provide a holistic framework for generation-sensitive employer branding approaches. The research holds a unique value as it brings together the perspectives of both professionals who strategically design employer branding and the employees from Generations X, Y, and Z who experience these promises within the same analytical plane. Designed by adopting a phenomenological approach within the qualitative research paradigm, the study involved semi-structured in-depth interviews with employer branding professionals and representatives of different generations. The data obtained were analyzed through thematic analysis, revealing the areas of alignment and conflict between corporate promises and generation-based expectations. Research findings indicate that employer branding is shaped around a core of common values such as trust, justice, and the search for meaning across generations; however, the practical manifestations of these values vary by generation. Generation X focuses on corporate trust and meritocracy; Generation Y on flexibility and autonomy, and Generation Z on transparency and technological competence. Consequently, by treating employer branding as a dynamic alignment process in the context of generations, this study provides a guiding framework for practitioners to develop flexible, sustainable, and highly generation-sensitive strategies.