Ubiquitylation of Alpha Synuclein Via in Vitro Chemical Ligation Approach
İN VİTRO KİMYASAL LİGASYON YÖNTEMİYLE ALFA SİNUKLEİNİN UBİKİTİNLENMESİ
- Tez No: 989485
- Danışmanlar: PROF. ZHİHAO ZHUANG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Delaware
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar, beyinde anormal protein birikimi sonucu ortaya çıkar. Bu anormal proteinler (yanlış katlanmış proteinler), bir araya geldiklerinde hücreler için toksik hale gelir. Bu proteinler, sentezlerinin ardından başta 'Ubikitin Proteazom Sistemi-UPS' olmak üzere, şaperon aracılı otofaji veya makrootofaji gibi diğer protein yıkım sistemlerinden kaçarak protein yapılı inklüzyon cisimcikleri ya da bazı durumlarda aggresomlar oluştururlar. Proteinöz inklüzyon cisimcikleri, Parkinson hastalığı gibi çeşitli nörodejeneratif hastalıkların karakteristik bir özelliğidir. Parkinson hastalığında aggresom ilişkili inklüzyon cisimcikleri olarak bilinen Lewy cisimciklerinin, mono- ve poli-ubikitinlenmiş alfa sinüklein karışımını içerdiği bulunmuştur. Lewy cisimciklerindeki alfa sinüklein ile ilgili bulgular, bilim insanlarını, parçalanmak yerine birikerek inklüzyon oluşturan monoubikitinlenmiş alfa sinükleini daha kapsamlı incelemeye yönlendirmiştir. Lewy cisimciklerinde alfa sinükleinin agregasyon eğilimi ile monoubikitinlenmesi arasında pozitif bir korelasyon olduğu aydınlatılmıştır. Tüm bunların ardından, poliubikitinlenmiş alfa sinüklein formu, Lewy cisimciklerindeki alfa sinükleinin agregasyon özelliklerindeki rolünün ortaya çıkarılması amacıyla ilgi odağı haline gelmiştir. Bu tezin amacı, in vitro kimyasal ligasyon yöntemi kullanılarak ubikitinlenmiş alfa sinüklein üretmektir.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are resulted from abnormal proteins' accumulation in the brain. These abnormal proteins (misfolded proteins) become toxic to the cells upon their aggregation. They escape from protein quality control machinery known primarily 'Ubiquitin Proteasome System- UPS' or other protein degradation systems such as chaperone mediated autophagy or macroautophagy after their translation and form proteinaceous inclusion bodies or, in some cases, aggresomes. Proteinaceous inclusion bodies are landmark of several neurodegenerative diseases such as Parkinson's disease. Lewy bodies known as aggresome-related inclusion bodies in Parkinson's are found having a mixture of mono- and poly-ubiquitinated alpha synuclein. The findings about alpha synuclein in Lewy bodies led scientist to think comprehensively monoubiquitinated alpha synuclein which accumulates forming inclusions instead of being degraded. The relationship between aggregation tendency and monoubiquitination of alpha synuclein in Lewy bodies were enlightened as positive correlation. After all that polyubiquitinated form of alpha synuclein attracted attention to be found out its role in aggregation properties of alpha synuclein in Lewy bodies. The aim of this thesis to generate ubiquitinated alpha synuclein using in vitro chemical ligation approach.