Otolog kök hücre nakli yapılan multiple miyelom ve lenfoma hastalarında ürün CD34+ hücre sayısının erken dönem toksisite,relaps ve sağkalım üzerine etkisi
Impact of infused CD34+ cell count on transplant outcome in multiple myeloma and lymphoma patients undergoing autologous stem cell transplantation
- Tez No: 989582
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARZU YEGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Otolog hematopoietik kök hücre nakli (OHKHN), multiple miyelom (MM) ve lenfoma tedavisinde yaygın olarak kullanılan kurtarıcı bir tedavi seçeneğidir. Bu çalışmada, OHKHN yapılan MM ve lenfoma hastalarında ürün CD34 + hücre sayısının erken dönem toksisite, relaps ve sağkalım üzerine etkisinin aydınlatılması amaçlandı. Otolog HKHN yapılan 495 hastanın (ortanca yaş: 53(17-74) yıl; K/E:205/290) dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışma grubu ortanca ürün CD34 + sayısı temel alınarak (4.51x10 6 /kg) iki alt gruba ayrıldı. Düşük CD34 + grupta nötrofil ve platelet engrafmanının daha geç olduğu gözlendi. İki grup arasında sinuzoidal obstrüksiyon sendromu, sitomegalovirüs rekativasyonu ve engrafman sendromu gelişimi açısından anlamlı farklılık izlenmedi. Ürün CD34 + hücre sayısının relaps, ilerlemesiz ve toplam sağkalım üzerine anlamlı etkisi saptanmadı. Bununla birlikte, yüksek ürün toplam çekirdekli hücre (TNC) ve toplam mononükleer hücre (TMNC) sayısının ilerlemesiz sağkalım üzerine olumlu etki ettiği ancak toplam sağkalım üzerine etkisinin olmadığı gösterildi. Tanılara göre yapılan alt grup analizlerinde; yüksek ürün TNC ve TMNC sayısının ilerlemesiz sağkalım üzerine olumlu etkisi MM hastalarında desteklenirken, lenfoma hastalarında yüksek TNC ve TMNC sayısının ilerlemesiz sağkalım üzerine etkisinin olmadığı gösterildi. Çok değişkenli analizde; nakil öncesi uygulanan tedavi sırası, nakil sonrası erken yanıt durumu, ikinci nakil uygulaması ve iki nakil arası süre sağkalım üzerinde anlamlı öngörücü etki gösteren parametrelerdi. Bu çalışmada, OHKHN yapılan MM ve lenfoma hastalarında ürün CD34 + hücre sayısının nakil sonuçları üzerine anlamlı etkisinin olmadığı gösterildi. Ürün TNC ve TMNC sayısının prognostik etkisinin ileriye dönük çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Autologous stem cell transplantation (ASCT) remains the standard of care in the treatment of multiple myeloma (MM) and lymphoma patients. The aim of this study was to investigate the potential impact of infused CD34 + cell count on early posttransplant toxicity, relapse and survival in patients with MM and lymphoma who had undergone ASCT. Medical records of 495 patients [median age: 53 (17-74) years; M/F: 205/290)] were retrospectively reviewed. The study group was divided into two subgroups based on median CD34 + cell count which was estimated to be 4.51x10 6 /kg. Neutrophil and platelet engraftments were significantly delayed in the low-CD34 + group. There was no significant difference between two groups in terms of sinusoidal obstruction syndrome, cytomegalovirus reactivation and engraftment syndrome. Infused CD34 + cell count did not represent any significant impact on overall survival, progression free survival (PFS) and relapse. Nevertheless, total nucleated cell (TNC) and total mononuclear cell (TMNC) counts were shown to have significant impact on PFS in the whole study population, particularly in MM patients. In multivariate analysis, number of pretransplant treatment lines, posttransplant early response, second transplantation and time interval between two transplants were shown to have significant impact on survival. In this study, any significant impact of CD34 + cell count was not demonstrated in MM and lymphoma patients who had undergone ASCT. Anyway, the remarkable impact of TNC and TMNC counts on PFS should be confirmed in large prospective trials.