Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile soğutma sisteminin modellenmesi ve mesleki eğitimde kullanılması
Modeling cooling system with augmented reality technology and its use in vocational education
  1. Tez No: 989589
  2. Yazar: VEYSEL GENCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, soğutma sisteminin Blender yazılımı ile üç boyutlu olarak modellenmesi ve geliştirilen artırılmış gerçeklik (AG) uygulamasının mesleki eğitimde öğrenme çıktıları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, ön-test–son-test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüş olup, deney grubundaki öğrenciler AG destekli içerikle, kontrol grubu ise geleneksel yöntemle eğitim almıştır. AG uygulaması kapsamında kompresör, kondenser ve evaporatör gibi sistem bileşenleri Blender'da modellenmiş; Unity ortamına aktarılmış ve Vuforia aracılığıyla mobil cihazlarda markerless AG olarak sunulmuştur. Bu teknik entegrasyon, öğrencilerin sistemi gerçek zamanlı olarak incelemesine, montaj–demontaj adımlarını etkileşimli biçimde takip etmesine ve soyut termodinamik süreçleri somutlaştırarak öğrenmesine imkân sağlamıştır. Nicel bulgular, AG destekli eğitimin akademik başarı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Deney grubunun başarı puanı 42.0'den 80.0'e yükselirken, kontrol grubunda bu artış 27.0'den 37.0'ye sınırlı kalmıştır (t(18)=6.61, p<0.001; Cohen's d=2.96). Yetkinlik ölçeğinin tüm alt boyutlarında da deney grubu lehine büyük etki büyüklükleri elde edilmiştir. Nitel bulgular, AG'nin öğrenmeyi kolaylaştırdığı, motivasyonu artırdığı ve montaj adımlarının izlenmesini desteklediğini göstermiştir. Sonuç olarak, AG destekli öğretimin soğutma sistemleri konusunun öğretiminde geleneksel yönteme kıyasla anlamlı ve yüksek düzeyde öğrenme kazanımı sağladığı belirlenmiştir. AG'nin soyut kavramları somutlaştırma, bilişsel yükü azaltma ve psikomotor becerileri geliştirme açısından mesleki eğitimde etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to model a refrigeration system in three dimensions using Blender software and to investigate the effects of the developed augmented reality (AR) application on learning outcomes in vocational education. The study was conducted using a pre-test–post-test quasi-experimental design with control groups. Students in the experimental group received AR-supported instruction, while the control group continued with traditional teaching. Within the AR environment, system components such as the compressor, condenser, and evaporator were modeled in Blender, transferred into Unity, and deployed as a markerless AR application via Vuforia on mobile devices. This technical integration enabled students to examine the system in real time, follow assembly–disassembly steps interactively, and understand abstract thermodynamic processes through visualization. Quantitative findings revealed that AR-supported instruction significantly enhanced academic achievement. The experimental group's achievement score increased from 42.0 to 80.0, while the control group showed a limited increase from 27.0 to 37.0 (t(18)=6.61, p<0.001; Cohen's d=2.96). Large effect sizes were also observed across all sub-dimensions of the competence scale in favor of the experimental group. Qualitative findings indicated that AR facilitated learning, increased motivation, and supported the tracking of assembly steps. In conclusion, AR-supported instruction provided significantly higher learning gains compared to traditional instruction in the teaching of refrigeration systems. AR was found to be an effective tool in vocational education by concretizing abstract concepts, reducing cognitive load, and improving psychomotor skills.