Identıfyıng and assesıng the values of russıan perıod archıtecture ın kars, Turkey
Türkiye'deki Rus dönemi mimarisinin değerlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 989603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
1877–1917 yılları arasında, Rus İmparatorluğu'nun Kars'ı işgali süresince pek çok kilise, okul, askeri yapı, kamu binası ve konut inşa edilmiştir. Bu yaklaşık 40 yıllık işgal döneminden 100 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen, bazı yapılar yıkılmış olsa da, bu Rus dönemi yapılarının birçoğu günümüzde hâlâ Kars'ta görülebilmekte; ya özgün işlevleriyle kullanılmakta ya da günümüz ihtiyaçlarına uyarlanarak değerlendirilmektedir. Kentteki Rus dönemi mirasının varlığı, bu işgal sürecinin günümüze ulaşan fiziksel kalıntılarını temsil etmektedir. Geçmiş araştırmalar bu döneme ait mimari özellikleri belgelemiş olsa da, bu tez farklı bir yaklaşım benimseyerek, Kars halkının Rus dönemi mirasına atfettiği değerler üzerine odaklanmaktadır. Bu tezin amacı, Rus dönemine ait mirasın Karslı yerel halk tarafından nasıl algılandığını, nasıl ilişkilendirildiğini ve nasıl anlamlandırıldığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, söz konusu miras alanlarında ya da çevresinde yaşayan uzun süreli yerleşik sakinlerle yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla, yerel halkın bu mirasla kurduğu ilişkiler ve atfettikleri anlamlar analiz edilecek ve değerlendirilecektir. Bu tür miras alanlarına atfedilen değerlerin yerel halkın bakış açısıyla değerlendirilmesi, gelecekteki koruma çalışmalarında onların ihtiyaç ve perspektiflerinin daha etkin biçimde sürece entegre edilmesini mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
During the 40 year period of the Russian Empire's occupation of Kars from 1877- 1917, numerous churches, schools, military buildings, governmental buildings, and residential buildings were built. Just over 100 years following this brief period of Russian occupation, although some of the buildings were demolished, many of these Russian constructions can still be seen in Kars today, continuing to be used for their original purpose or adapted to modern needs. The presence of Russian period heritage in the city serves as the continuing physical remnants of the period of Russian occupation. While past research has documented the architectural features of this period, this thesis offers a different approach, focusing on the values attributed to Russian period heritage by local inhabitants of Kars. The aim of this thesis is to develop an understanding of how Russian heritage is perceived, associated with, and understood by local Kars' residents. Through in-depth interviews and social questionnairees with local residents, and those living in and around such heritage sites, this thesis will analyze and assess both locals' relations to and their associations with this Russian period heritage. If we can assess the values of such heritage according to those assigned by local inhabitants, we can better integrate the needs and perspectives of locals into future conservation efforts.