Somali'nin puntland bölgesinde papaya bahçelerinde sorun olan yabancı otların yayılışı ve bunların mücadelesinde kullanılabılecek alternatif yöntemlerin araştırılması
Study of distribution of problematic weeds in papaya orchards and their alternative management in puntland state of somalia
- Tez No: 989605
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV MENNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Papaya, Somali'nin Puntland bölgesinde geniş ölçüde yetiştirilen önemli bir tropikal meyve olup, bölgenin subtropikal iklim koşullarına yüksek uyum sağlamaktadır. Ancak, yüzeysel kök sistemine sahip olması nedeniyle papaya, yabancı otlarla olan rekabete karşı oldukça hassastır ve bu durum, tarımsal üretimde önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, papaya bahçelerinde rastlanan yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve bu yabancı otların alternatif mücadele yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, iki çıkış öncesi herbisit (Oxyfluorfen ve Pendimethalin) ve iki çıkış sonrası herbisit (Glyphosate ve Diquat) kullanılmış, ayrıca örtücü bitkiler olarak sorghum sudangrass börülce ve yonca kullanılmıştır. Toplamda, 11 familyaya ait 30 yabancı ot türü tespit edilmiş ve Poaceae familyasının bu türler arasında baskın olduğu görülmüştür. Çıkış sonrası herbisitlerin çıkış öncesi herbisitlere kıyasla daha yüksek yabancı ot kontrol etkinliği gösterdiğini ortaya koymuştur. Glyphosate, Echinocloa cruss galli'ye karşı uygulamadan 56 gün sonra %90.7 kontrol etkinliği sağlayarak en yüksek yabancı ot verimliliği göstermistir. Bunun karşısında glyphosate, en düşük yabancı ot kontrolü (%33.8) Cyperus rotundus'a karşı neden olduğu görülmüştür. Örtücü bitkileri açısından yalnızca sorgum ve sudangrass, güçlü bitki örtüsü gelişimi göstererek yabancı ot çıkışını azaltmıştır. Sudangrass, Sonchus oleraceus büyümesini %34.9, Convulvulus arvensis büyümesini %31.1 oranında azaltarak en yüksek etki sahibi olmuştur. Sorgum ise en üst yabancı ot baskılama etkisi %22.1 olarak Convulvulus arvensis üzerinde kaydedilmiştir. Ayrıca, sudangrass örtücü bitkisi yabancı ot kuru ağırlığı üzerinde en yüksek etki gösterdiği görülmüştür. Bu örtücü bitki, Cynodon dactylon kuru ağırlığında %48.6 ve Cyperus rotundus ise %47.7 oranında azaltığı keydedilmiştir. Bölgedeki önemli yabancı ot türlerinin optimum çimlenme koşulları ilgili yapılan çalışmalarında Flaveria bidentis 35℃'de 21. günde %100 çimlenme oranına ulaşırken, Euphorbia hirta aynı sıcaklıkta 28. günde %80.8 çimlenme oranına ulaşmıştır. Digitaria sanguinalis (%88.6) ve Abutilon theophrasti (%75.7) için en yüksek çimlenme oranları 30℃'de kaydedilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, papaya bahçelerinde yabancı otların sürdürülebilir bir mücadele programı için etkili herbisitler ve örtü bitkilerinin bir arada kullanıldığı entegre yabancı ot yönetimi stratejisinin en etkin yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Papaya is a key tropical fruit crop extensively grown in Puntland, Somalia, owing to its adaptability to the region's subtropical climate. However, its shallow root system makes it particularly susceptible to competition from weeds, which poses a major challenge to successful cultivation. This study aimed to identify the weed species commonly found in papaya orchards and to assess the effectiveness of both herbicides and cover crops as weed management strategies. The herbicides evaluated included two pre-emergence types (Oxyfluorfen and Pendimethalin) and two post-emergence types (Glyphosate and Diquat). The cover crops tested were sorghum, sudangrass, cowpea, and alfalfa. A total of 30 weed species were identified across 11 families, with Poaceae emerging as the most dominant. Results indicated that post-emergence herbicides were generally more effective than pre-emergence ones. Glyphosate demonstrated the highest efficacy, achieving 90.7% control of Echinochloa crus-galli 56 days after application. In contrast, this herbicide had the lowest effect against Cyperus rotundus offering only weed control of 39.3%. Among the cover crops, sorghum and sudangrass exhibited the most substantial canopy development and weed suppression. Sudangrass was particularly effective, reducing the growth of Sonchus oleraceus and Convolvulus arvensis by 34.9% and 31.1%, respectively. Sorghum showed its highest suppression effect against Convolvulus arvensis, with a 22.1% reduction. Additionally, sudangrass proved most effective in reducing weed dry biomass, lowering the dry weight of Cynodon dactylon by 48.6% and Cyperus rotundus by 47.7%. Germination trials provided further insights into the environmental conditions favoring key weed species. Flaveria bidentis achieved 100% germination at 35℃ by day 21, while Euphorbia hirta reached 80.8% germination at the same temperature by day 28. The highest germination rates for Digitaria sanguinalis (88.6%) and Abutilon theophrasti (75.7%) were recorded at 30℃. Overall, the findings suggest that an integrated weed management approach—combining effective herbicides with competitive cover crops—holds the greatest promise for sustainable and effective weed control in papaya orchards across Puntland, Somalia.