Farklı fiziksel performans düzeylerine sahip bireylerde dual task egzersizlerinin denge ve dikkat üzerine etkisi
The effects of dual-task exercises on balance and attention in individuals with different physical performance levels
  1. Tez No: 989652
  2. Yazar: TÜLİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TAHMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışma Mayıs 2025-Temmuz 2025 tarihleri arasında Özel Sondurak Ümran Tıp Merkezi'nde dahil edilme kriterlerini karşılayan 52 gönüllü ile gerçekleştirildi, fiziksel aktivite düzeylerine göre“çok aktif”ve az aktif" gruplara ayrıldı. Katılan bireylerin statik denge değerlendirmesinde Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, dinamik dengede Y Balans Denge Testi, biliş değerlendirmesinde Stroop Testi, yaşam kalitesi için SF-36 ölçeği kullanıldı. Altı haftanın sonunda her iki grupta tek ayak üzerinde durma süresi, Y denge testi tüm yön ölçümleri ve Stroop testi işlem sürelerinde anlamlı iyileşme görüldü (p<0.05). Y denge testinde çok aktif grubun başlangıç değerleri daha yüksek olsada, az aktif grubun sağ posteromedial yöndeki gelişimi çok aktif gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p=0.001). Stroop testinde her iki grup tüm kartlarda işlem süresini anlamlı biçimde azalttı; az aktif grup 1. kart sonrası daha yüksek sürelerde kalsa da iyileşme miktarı açısından gruplar arasında fark yoktu. SF-36 yaşam kalitesi parametrelerinden her iki grupta genel sağlık, fiziksel fonksiyon, ağrı, enerji ve zihinsel sağlık alanlarında anlamlı iyileşmeler görüldü (p<0.05) ve az aktif grubun genel sağlık ve enerji puanlarındaki artış miktarı çok aktif gruptan yüksekti (p<0.05). Sonuç olarak dual-task egzersizlerinin fiziksel aktivite düzeyi fark etmeksizin bireylerde denge, kognitif işlemleme hızı ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted between May 2025 and July 2025 at the Private Sondurak Ümran Medical Center with 52 volunteers who met the inclusion criteria and were divided into“highly active”and“low active”groups based on their physical activity levels. Static balance was assessed using the Single Leg Stance Test, dynamic balance was evaluated with the Y Balance Test, cognitive function was assessed using the Stroop Test, and quality of life was measured with the SF-36 scale. After six weeks, both groups showed significant improvements in single-leg stance duration, Y balance test scores in all directions, and Stroop processing times (p<0.05). Although the highly active group had higher baseline Y balance scores, the low active group demonstrated significantly greater improvement in the right posteromedial direction compared to the highly active group (p=0.001). In the Stroop Test, both groups significantly reduced their processing times across all cards; although the low active group maintained higher times after Card 1, the magnitude of improvement did not differ between the groups. In the SF-36 quality-of-life parameters, both groups exhibited significant improvements in general health, physical function, pain, energy, and mental health (p<0.05), and the increases in general health and energy scores were greater in the low active group (p<0.05). In conclusion, dual-task exercises were found to have positive effects on balance, cognitive processing speed, and quality of life regardless of physical activity level.