عمر أبو ريشة حياته، ودراسة في شعره
Ömer Ebu Rişe ve şiirleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 989653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Araştırma bir giriş, dört ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölüm, şair Ömer Ebu Rişe'nin hayat hikâyesini ele almakta; onun yetiştiği çevreyi, eğitimini, yaşam evrelerini ve bu evreleri kuşatan toplumsal, siyasal ve kültürel koşulları incelemektedir. Ayrıca, modern Arap şiiri içindeki yerini, gelenek ile yenilik arasındaki köprü rolünü ve şiirsel-fikrî tecrübesi sayesinde kazandığı edebî konumunu ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, şairin şiir konularını ve temalarını aşk, vatan, tasvir ve mersiye ele almakta; onun duygusallık ile sorumluluk bilincini nasıl birleştirdiğini ve ümmetin duygularını hem geleneksel hem çağdaş bir sanat biçiminde nasıl ifade ettiğini vurgulamaktadır. Üçüncü bölüm, şiirlerinde biçim ve üslup özelliklerini incelemekte; Arap şiir geleneğiyle ilişkisini, yenilikçi ve modern yönelimlerini, dilsel ve üslupsal özelliklerini, imgelem ve sembolizmini, edebî sanatlarını; ayrıca içsel müziğini, vezin ve kafiye yapısını analiz etmektedir. Dördüncü bölüm, karşılaştırma ve etkiler konusuna odaklanmakta; onun şiirini döneminin önde gelen şairleriyle karşılaştırmakta, Batı kültürünün sanat anlayışı üzerindeki etkilerini incelemekte ve eserlerinin Türk edebiyatı ile dünya edebiyatındaki yankılarını ortaya koymaktadır. Sonuç kısmı ise, araştırmanın ulaştığı en önemli bulguları ve sonuçları özetleyerek, Ömer Ebu Rişe'nin hem sanatsal hem düşünsel derinliğiyle modern Arap şiirinin önde gelen öncülerinden biri olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research consists of an introduction, four main sections, and a conclusion. The first section examines the life of the poet Omar Abu Risha, focusing on his upbringing, environment, education, and life stages, along with the social, political, and cultural circumstances that surrounded them. It also highlights his place in the course of modern Arabic poetry, his role in bridging tradition and modernity, and the literary status he achieved through his poetic and intellectual experience. The second section explores the themes and subjects of his poetry, such as love, homeland, description, and elegy, showing how the poet managed to unify emotion with commitment and to express the nation's collective feelings through artistic forms that combine authenticity and modernity. The third section analyzes the form and style of his poetry, through a study of his relationship with the Arabic poetic heritage, his innovative and modern tendencies, his linguistic and stylistic features, imagery, symbolism, and rhetorical devices. It also examines the internal music and rhythmic structure of his verse, including meter and rhyme. The fourth section focuses on comparisons and influences, by contrasting his poetry with that of his most prominent contemporaries, studying the impact of Western culture on his artistic experience, and identifying the echoes of his poetry in both Turkish and world literature. Finally, the conclusion summarizes the key findings and results of the study, affirming that Omar Abu Risha stands as one of the foremost pioneers of modern Arabic poetry, combining genuine experience with deep aesthetic and intellectual awareness.