Distal femur ve tibia morfolojisinin ön çapraz bağ ve menisküs yaralanmaları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of distal femur and tibia morphology on anterior cruciate ligament and meniscus injuries
- Tez No: 989718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANCAR ALP OVALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Dizde Ön çapraz bağ yırtıkları ve Menisküs yırtıkları sporsal faaliyetlerle ve yaşa bağlı olarak en sık yaralanan vücut kısımlarıdır. Türkiye'de ve tüm dünyada sağlık harcamalarında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu konuyla alakalı literatürde oluş mekanizmaları, etkileyen faktörler ve farklı tedavi seçenekleri açısından pek çok çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızın amacı da bu yaralanmaların; diz çevresindeki anatomik yapılar olan distal femur ve proksimal tibia morfometrik özellikleriyle ne düzeyde bağlantılı olduğunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kliniğimize 2015-2025 yılları arasında diz veya çevresinde ağrı şikâyeti ile başvuran ve çekilen MR görüntülemeleri sonucunda ön çapraz bağ yırtığı tespit edilen olgular arasında dahil edilme kriterlerini karşılayan 99 hasta, ön çapraz bağ yırtığı eşlik etmeden sadece menisküs yaralanması tespit edilen dahil edilme kriterlerini karşılayan 51 hasta ve kontrollerde çekilen MR görüntülemede herhangi bir patoloji tespit edilmeyen 50 birey ile gerçekleştirildi. Tespit edilen hastaların MR görüntülerinin yapacağımız ölçümlere uygun olacağı kontrol edildi. Elde edilen verilerle yapılan istatistiksel çalışmalar ile sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 39,64 ± 13,16 yıl ,149'u (%74,5) erkek, 51'i (%25,5) kadındır. Ön çapraz bağ yırtığı mevcut hasta grubunun değerlendirildiği morfometrik ölçümlerden İKMÖ ve İKÇA açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir(p<0,001). İKÇGÖ, İKÇGİ, MTS, LTS, SİNA açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Tüm örneklem içerisinde morfometrik parametrelerin değerlendirilmesinde İKÇGÖ, İKÇGİ, İKÇA, MTS, LTS, SİNA değişkenleri açısından menisküs rüptürü bulunan ve bulunmayan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. İKMÖ sonuçları ise menisküs yırtığı olan hastalarda menisküs yırtığı bulunmayan hastalara oranla anlamlı düzeyde daha yüksek tespit edilmiştir. Sonuçlar: İnterkondiler Çentik Açısı (İKÇA) 'nın dar olması ÖÇB yırtıklarının oluşumunda predispozan bir faktördür. İKÇGİ ve İKÇGÖ, MTS, LTS, SİNA parametreleri ile ÖÇB rüptürü ve menisküs yaralanmaları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anterior cruciate ligament (ACL) tears and meniscus tears in the knee are the most frequently injured body parts due to sports activities and age. They constitute a significant portion of healthcare expenditures in Turkey and worldwide. Numerous studies exist in the literature regarding the mechanisms of occurrence, influencing factors, and different treatment options for these injuries. The aim of our study is to investigate the extent to which these injuries are related to the morphometric characteristics of the distal femur and proximal tibia, which are anatomical structures surrounding the knee. Materials and Methods: The study was conducted with 99 patients who presented to our outpatient clinic with knee or surrounding area pain between 2015 and 2025 and were found to have an anterior cruciate ligament (ACL) tear on MRI scans, 51 patients who met the inclusion criteria but had only a meniscus injury without an ACL tear, and 50 individuals in whom no pathology was detected on follow-up MRI scans. The MRI images of the selected patients were checked for suitability for the measurements to be performed. The results were analyzed using statistical studies of the obtained data. Findings: The mean age of the patients in the study was 39.64 ± 13.16 years; 149 (74.5%) were male and 51 (25.5%) were female. In the group of patients with anterior cruciate ligament tears, statistically significant differences were found between the groups in terms of İKMÖ and İKÇA (p<0.001). No statistically significant differences were found between the groups in terms of İKÇGÖ, İKÇGİ, MTS, LTS, SİNA. In the evaluation of morphometric parameters within the entire sample, no statistically significant difference was found between patients with and without meniscus rupture in terms of the variables IKÇGÖ, IKÇGI, IKÇA, MTS, LTS, and SINA. However, İKMÖ measurements were found to be significantly higher in patients with meniscus tears compared to those without meniscus tears. Conclusions: A narrow intercondylar notch angle (ICNA) is a predisposing factor for ACL tears. No significant association was found between ACL rupture and meniscus injuries and the parameters IKÇGÖ, IKÇGİ, MTS, LTS, and SINA.