Lyapunov–krasovskii theorem for output–to–state stable time–delay systems
Çıktıdan duruma kararlı zaman gecikmeli sistemler için lyapunov–krasovskii teoremi
  1. Tez No: 989727
  2. Yazar: BİRCE SERENAY ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, doğrusal olmayan zaman gecikmeli sistemler için çıktıdan duruma kararlılık (ÇDK) için bazı sonuçlar geliştirilmiştir. ÇDK özelliği, doğrusal olmayan sistemlerde ölçülen çıktılardan durum tahmini yapmayı sağlayan bir tespit edilebilirlik özelliğidir. Ana sonuçta, ÇDK özelliği ile çıktıyı belirleyen fonksiyonel tasvirini içeren geçmişsel dağılım eşitsizliğini sağlayan zorlayıcı bir Lyapunov–Krasovskii fonksiyonelinin varlığı arasında bir eşdeğerlik gösterilmiştir. Bu eşdeğerlik, klasik sonlu boyutlu ÇDK özelliğini zaman gecikmeli sistemlere genişletmektedir. Ayrıca, zorlayıcı olmayan bir fonksiyonele sahip bir teorem, ÇDK için bir yeter koşul olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops an output-to-state stability (OSS) framework for time-delay systems. OSS is a detectability property, which provides an estimation of the state from measured outputs in nonlinear systems. In the main result, an equivalence is shown between OSS and the existence of a coercive Lyapunov–Krasovskii functional that satisfies a historywise dissipation inequality involving the output map. This extends the classical finite-dimensional OSS theory to time-delay systems. In addition, a direct theorem with a non-coercive functional is given as a practical sufficient condition for OSS.