Rezin içerikli hibrit abutment kronlarda üretim yönteminin titanyum ara parça ve kron arasındaki retansiyon direncine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of production technique on the retention resistance between titanium base and crown in resin-containing hybrid abutment crowns
- Tez No: 989793
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVE BANKOĞLU GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı üretim yöntemleri (milleme, SLA, DLP ve mSLA 3B baskı) kullanılarak üretilen rezin içerikli hibrit abutment kron restorasyonlarının retansiyon dirençlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla her bir üretim yönteminden 30'ar olmak üzere toplamda 120 örnek üretildi. Sonrasında her bir üretim yöntemi grubunda yer alan örnekler, uygulanan işlemlere göre üç alt gruba (kontrol, termal siklus ile yaşlandırma ve yeniden simantasyon) ayrıldı (n=10). Kontrol gruplarındaki örneklere herhangi bir işlem uygulanmadı. Termal siklus ile yaşlandırma gruplarındaki örnekler, 5°C ve 55°C'deki su banyolarında 20'şer saniye olmak üzere olmak üzere 10000 termal döngüye tabi tutuldu. Yeniden simantasyon grubunda ise, termal siklus ile yaşlandırma ve çekme testinden sonra ikinci alt gruplarda yer alan titanyum ara parçalar üzerine yeni hazırlanan kronlar simante edildi. Bütün deney gruplarındaki örneklere üniversal test cihazı ile çekme testi uygulandı. Çekme testi sırasında kron ve titanyum ara parçanın ayrıldığı andaki değer, retansiyon direnci (N) olarak kaydedildi. Retansiyon direnci değerleri iki yönlü ANOVA ve Henze-Zirkler çok değişkenli normal dağılım testleri ile analiz edildi (α=0,05). İki yönlü ANOVA sonuçlarına göre üretim yöntemlerinin ve uygulanan işlem faktörlerinin retansiyon direnci değerlerini etkilediği ve bu iki faktör arasında etkileşim olduğu bulundu (P<0,05). Eksiltmeli üretim grubunun retansiyon direnci, kontrol grubunda SLA ve DLP 3B baskı gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (P<0,05), mSLA grubuyla arasında anlamlı fark saptanmadı (P>0,05). Termal siklus ve yeniden simantasyon gruplarında eksiltmeli üretim grubunun retansiyon direnci, 3B baskı gruplarından anlamlı olarak yüksek bulundu (P<0,05), ancak 3B baskı yöntemleri arasında fark saptanmadı (P>0,05). Retansiyon direnci deneyleri sonrasında tüm örneklerden alınan stereomikroskop görüntüleri sonucunda simanın hem titanyum ara parça yüzeyinde hem de kronun iç yüzeyinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the retention resistance of the resin containing hybrid abutment crown restorations made fabricated by using various manufacturing methods, including milling, SLA, DLP, and mSLA 3D printing techniques. A total of 120 specimens were fabricated, with 30 specimens produced for each manufacturing method. Subsequently, the specimens in each manufacturing method group were divided into three subgroups based on the application procedures: control, thermocycling aging, and recementation (n=10). No procedures were applied to the specimens in the control groups. The specimens in the thermocycling aging groups were subjected to 10,000 thermal cycles between water baths at 5°C and 55°C, with a dwell time of 20 seconds in each bath. In the recementation group, after thermocycling aging and the pull-off test of the second subgroup, new crowns were fabricated and cemented onto the titanium abutments used in these groups. All specimens in the experimental groups underwent a pull-off test using a universal testing machine. The failure load at the moment of separation between the crown and the titanium abutment during the pull-off test was recorded as the retention resistance (in Newtons, N) for each specimen. The retention resistance values were analyzed using two-way ANOVA and the Henze-Zirkler multivariate normality tests (α=0.05). According to the two-way ANOVA results, it was observed that the manufacturing methods and the application procedure factors significantly affected the retention resistance values and a significant interaction was found between two factors. (P<0.05). Within the control groups, the specimens produced by the subtractive manufacturing method exhibited the highest retention resistance values, and a statistically significant difference was observed compared to the SLA and DLP 3D printing groups (P<0.05). In contrast, no significant difference was observed when compared to the mSLA group (P>0.05). In both the thermocycling and recementation groups, the retention resistance values of the subtractive manufacturing group were found to be significantly higher than those of the 3D printing groups (P<0.05). However, no statistically significant difference was found among the 3D printing methods (P>0.05). Stereomicroscopic examinations conducted after the retention strength tests showed that the cement residues were seen on both the surface of the titanium abutments and the inner surface of the crowns.