Norkantarimit halkası içeren yeni schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu, moleküler doking çalışmaları ve adme özellikleri
Synthesis, characterization, molecular docking studies and adme properties of new schiff bases containing norcantharimide rings
  1. Tez No: 989808
  2. Yazar: ECEM TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, maleik anhidrit ile furanın ile Diels–Alder tepkimesinden endo-bisiklik yapıdaki 7-oksa-norbornan-2,3-dikarboksilik anhidrit türevi başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Bu ara ürünün, hidrazin hidrat ile tepkimesinden norkantarimit türevi elde edilmiştir. Bu amin bileşiğinin çeşitli sübstitüe benzaldehit türevleriyle kondenzasyon tepkimeleri sonucunda, norkantarimit halkası içeren yeni Schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-APT NMR ve LC-MS gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edilen veriler, hem hedef moleküllerin başarıyla sentezlendiğini göstermekte hem de bileşiklerin yapılarını teyit zetmektedir. Bileşiklerin potansiyel farmakolojik özelliklerini değerlendirmek amacıyla ADME analizleri gerçekleştirilmiş; farmakokinetik davranışları, ilaç benzeri özellikleri, Lipinski kurallarına uygunlukları ve olası toksisite profilleri belirlenmiştir. Ayrıca moleküler docking çalışmaları ile sentezlenen Schiff bazlarının hedef proteinlerin aktif bölgelerine bağlanma etkileri, bağlanma enerjileri ve kritik amino asit etkileşimleri değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar, çalışmada elde edilen norkantarimit türevi Schiff bazlarının biyolojik aktivite açısından umut vaat eden moleküller olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the endo-bicyclic 7-oxa-norbornane-2,3-dicarboxylic anhydride derivative was successfully synthesized via the Diels–Alder reaction of maleic anhydride with furan. Norcantarimide was obtained by reacting this intermediate with hydrazine hydrate. New Schiff bases containing the norcantarimide ring were synthesized through condensation reactions of this amine compound with various substituted benzaldehyde derivatives. The structures of all synthesized compounds were characterized using spectroscopic methods such as FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-APT NMR, and LC-MS. The obtained data both demonstrate the successful synthesis of the target molecules and confirm the structures of the compounds. ADME analyses were performed to evaluate the potential pharmacological properties of the compounds, and their pharmacokinetic behavior, drug-like properties, compliance with Lipinski's rules, and potential toxicity profiles were determined. Additionally, molecular docking studies were conducted to evaluate the binding effects of the synthesized Schiff bases on the active sites of target proteins, their binding energies, and critical amino acid interactions. These results indicate that the norcantharimide-derived Schiff bases obtained in this study are promising molecules in terms of biological activity.