Kanun çalgısında kullanılan ağaçların ses oluşumu ve icra üzerindeki etkileri
Effects of trees used in qanun instruments on sound formation and performance
- Tez No: 989833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EMRE ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma kapsamında önceden yapılan bilimsel çalışmalarda yer alan kanun yapım teknik ve yöntemleri, literatür taramasına dayalı olarak tespit edilmiştir. Araştırmada güvenilir veriler elde etmek amacıyla çalışmaya gönüllü katılan uzman kişilerle görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Türkiye' de profesyonel anlamda Kanun icrasında bulunan saz icracıları ile yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde araştırmaya genişlik kazandırılmıştır. Çalışma alanı ile ilgili yazınsal eserler de derinlemesine incelenerek problem ve alt problemlere dayalı aranan cevaplar sağlanmış olup, yürütülen çalışma amaca uygun olarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, law-making techniques and methods according to previously made rules were determined based on the literature. In order to obtain reliable data in the study, data was collected in interviews with experts with the participation of volunteers. Those who practice law professionally in Turkey are included. The answers sought based on the problems and sub-problems were provided in detail in written works related to the field of study, and the continuous study was concluded in accordance with the purpose.