Makroekonomik politikaların sürdürülebilirlik üzerine etkisi
The impact of macroeconomic policies on sustainability
  1. Tez No: 989832
  2. Yazar: TUĞBA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ekonometri, Economics, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz küresel sistemi, nüfus artışı, hızlanan kentleşme ve üretim-tüketim yapılarındaki dönüşümün etkisiyle çok boyutlu bir değişim sürecinden geçmektedir. Bu süreç ekonomik büyüme ve toplumsal refahı desteklerken, doğal kaynakların yoğun kullanımı, çevresel bozulma ve sosyal eşitsizlikler gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu durum, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarının birlikte ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve aynı yıl yürürlüğe giren Paris Anlaşması, bu çok boyutlu yaklaşımı küresel politika gündeminin merkezine taşımıştır. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve küresel ekonomik şoklar gibi krizler, para ve maliye politikaları arasında daha güçlü bir koordinasyonu gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, 2001–2020 dönemine ait panel veriler kullanılarak 18 OECD ülkesinde para ve maliye politikalarının koordinasyonunun sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları üzerindeki etkilerini incelemektir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda politika tasarlayan karar alıcılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global system is undergoing a multidimensional transformation driven by population growth, rapid urbanization, and changes in production and consumption patterns. While this transformation supports economic growth and social welfare, it also intensifies pressures on natural resources, environmental degradation, and social inequalities. This contradictory structure necessitates an integrated approach to sustainable development encompassing its economic, social, and environmental dimensions. The adoption of the United Nations' 2030 Sustainable Development Goals and the Paris Agreement in 2015 has placed this multidimensional perspective at the center of the global policy agenda. In the context of climate change, biodiversity loss, and global economic shocks, stronger coordination between monetary and fiscal policies has become increasingly essential. The aim of this thesis is to examine the effects of monetary and fiscal policy coordination on the economic, social, and environmental dimensions of sustainable development in 18 OECD countries using panel data for the period 2001–2020. The findings provide important insights for policymakers designing macroeconomic strategies aligned with sustainable development objectives.