Measuring brand equity in the airline industry of Türkiye
Türkiye'de havayolu sektöründe marka denkliğinin ölçülmesi
- Tez No: 989894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, havayolu sektöründe marka denkliği elementlerinin marka sadakati, algılanan kalite, marka farkındalığı, marka çağrışımları ve marka imajı) havayolu yolcu davranışları üzerindeki incelemektedir. Araştırmanın ana amacı, bu beş marka denkliği alt ölçeklerinin yolcu tercihleriyle olan ilişkisini anlamak ve gelir düzeyi başta olmak üzere demografik faktörlerin bu ilişkiler üzerindeki olası düzenleyici etkisini test etmektir. Araştırma kapsamında Türkiye'de ikamet eden 315 katılımcıdan çevrim içi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Verilerin analizinde güvenilirlik testleri (Cronbach Alpha), doğrulayıcı faktör analizi (DFA), korelasyon analizleri ve gelir düzeyinin düzenleyici etkisini ölçmek amacıyla moderasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, marka sadakati, algılanan kalite ve marka çağrışımları arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, gelir düzeyinin algılanan kalite ve marka sadakati arasındaki ilişkide anlamlı bir moderasyon etkisi göstermediği tespit edilmiştir. Çalışma, özellikle hizmet temelli sektörlerde (örneğin havayolu taşımacılığı) marka denkliği boyutlarının tüketici davranışı üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik teorik katkılar sunmakta ve havayolu şirketleri için pazarlama stratejilerine yönelik pratik öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis researches the impact of brand-equity components which are brand loyalty perceived quality, brand awareness, brand associations, and brand image— influence passenger behavior in the airline industry. The main aim of this study to explore the relation between these brand equity elements and customer decisions, along within demographic social variables especially income level effect these connections. An online survey was used to collect data from 315 respondents who live in Türkiye. To evaluate the role of income level, the analytical method used involved descriptive statistics, reliability testing via Cronbach's Alpha, confirmatory factor analysis (CFA), correlation analysis, and moderation analysis. The results demonstrate a substantial positive relationship between brand loyalty, perceived quality, and brand associations. However, income is not substantially decreasing these connections. This study presents theoretical insight into the changing nature of brand equity in service-oriented industries like aviation, also practical insights for airline companies which looking to improve brand marketing strategies based on consumer groups.