Measuring the effect of sponsorship involvement on customer based brand equity (CBBE) and identifying the determinants of an effective sponsorship: An empirical study on event sponsorship context in Turkey
Sponsorlukların marka değeri üzerindeki etkisinin ölçümlenmesi ve etkin sponsorlukta rol oynayan faktörlerin belirlenmesi: Türkiye'de etkinlik sponsorlukları üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 220564
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET VARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma sponsorlukların marka değeri üzerindeki etkisinin ölçümlenmesini ve katılımcıların etkin sponsorluk algılamasını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Çalışma, etkinlik öncesi ve etkinlik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Etkinlik öncesi çalışma 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi bahar festivalinin başlamasından önce sponsor markaların marka değerlerinin ölçümlenmesi için yapılmıştır. Ana çalışma etkinlik süresince ve etkinlik alanında yapılmış olup, marka değerlerinin yeniden ölçümlenmesini ve katılımcıların etkin sponsorluk algılaması üzerinde rol oynayan faktörlerin belirlenmesini içermektedir.Çalışmanın sonuçları sponsorluğun marka değerinin iki boyutu olan marka farkındalığı ve markanın kalite algısı üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, bu etkinin marka kategorisine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca üç adet sponsorluk faktörünün marka değeri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu faktörler sırasıyla marka kategorisini müşteri nezdindeki çekiciliği (kategori karizma), katılımcının sponsor markaya yönelik tutumu (markaya karşı tutum) ve katılımcının marka ile etkinlik arasındaki mantıksal uyum algısıdır (algılanan uyum). Katılımcıların sponsorluk algılaması ise sponsorluk faktörleri ile marka değeri arasındaki ilişkide farklılaştırıcı bir rol oynamaktadır.Bu çalışmada geliştirilmiş olan teorik model hem araştırmacılar hem de profesyoneller için konseptüal ve pratik anlamda değer taşımaktadır. Öncelikle, bu çalışma sponsorlukların tüketici davranışları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak adına araştırmacılara yol göstermektedir. Profesyoneller için ise, sponsorluk çalışmalarında başarılı sonuçlar almak için bir kılavuzdur.
Özet (Çeviri)
This study focused on the measurement of the effect of sponsorship involvement on brand equity and on the identification of the determinants of an effective sponsorship program.The study consisted of two phases, namely pre-event and event stages. Pre-event study is conducted to measure the brand equity score of sponsor brands before the Yeditepe University Spring Fest started. Event study is conducted on the event area and consisted of the measurement of both brand equity scores of sponsoring brands and the relationship of sponsorship factors with sponsorship perception.Results of the study showed that sponsorship involvement has some immediate effects on the brand awareness and perceived quality dimensions of the brand equity. These effects are dependent to the sponsor brand?s category. Moreover, three sponsorship factors, namely category charisma, attitude toward the sponsor and perceived congruence between the sponsor brand and the event are found to be effective on the brand equity of the sponsor. Sponsorship perception is found to be moderating the effect of these sponsorship factors on brand equity.The theoretical model developed in this study has some conceptual and practical value to both researchers and professional companies. For researchers, the study opens a gate for further research to explore the effects of sponsorship on consumer behavior. For professional companies, the study provides a guide for getting effective results in event sponsorships