Kronik karaciğer hastalarında, hastalığınevresine göre kardiyomiyopatinin varlığıve tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of cardiomyopathy and its impact ontreatment across different stages of chronic liverdisease
- Tez No: 990014
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kronik karaciğer hastalığı, sistemik hemodinamik değişiklikler ve kardiyak disfonksiyonla seyreden kompleks bir klinik tablodur. Sirotik kardiyomiyopati (SKMP), çoğu zaman subklinik seyretmekle birlikte, karaciğer nakli sonrası kardiyak komplikasyon ve mortalite riskini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kronik karaciğer hastalığının evresi ile kardiyak fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, SKMP'yi düşündüren biyokimyasal ve ekokardiyografik parametrelerin hangi evreden itibaren ortaya çıktığını belirlemek, kardiyak biyobelirteçlerin ve skorlamaların klinik kullanıma katkısını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Şubat 2025-Ağustos 2025 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi gastroenteroloji kliniğine başvuran, poliklinikte takipli veya yatarak tedavi gören 73 karaciğer sirozu hastası,43 kronik hepatit hastası ve hastaneye herhangi bir sebeple başvuran 33 sağlıklı gönüllü kontrol bireyi dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda ayrıntılı ekokardiyografik değerlendirme yapılarak sol ve sağ ventrikül sistolik-diyastolik fonksiyon parametreleri (Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), sol atrium hacim indeksi (LAVI), sağ ventrikül sistolik fonksiyon göstergesi (TAPSE) vb.) incelenmiştir. Karaciğer hastalığı şiddeti Child-Pugh, MELD-Na, albümin-bilirubin skor (ALBI) ve aspartat amino transferaz/platelet ratio index (APRI) skorlarıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics (versiyon 30, IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanılarak yapılmıştır.Veriler Spearman korelasyon ve çoklu lineer regresyon analizleriyle istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Hasta grupları arasında hastalık evresi ilerledikçe kardiyak disfonksiyon için kullanılan QT aralığında uzama, LAVI, sol ventrikül dolum basıncı göstergesi (LV E/e′) oranı, triküspit yetmezliği jet hızı (TR velosite), troponin ve N-terminal brain natriüretik peptit (NT-proBNP) düzeylerinde anlamlı artış; TAPSE/sPAB oranında azalma ve LV septal e′ hızında düşüş saptanmıştır (p < 0.05). MELD-Na ve APRI skorları, ekokardiyografik parametrelerle anlamlı korelasyon göstermiştir. ix Sonuç: Çalışmamızda diyastolik disfonksiyonun erken dönemde ortaya çıkması, QT aralığındaki uzama ve troponin ile NT-proBNP düzeylerindeki artış sirozlu hastalarda kardiyak etkilenmenin yalnızca ileri evrede değil erken evreden itibaren (Child-Pugh A) başladığını göstermiştir. MELD-Na ve APRI skorlarının ekokardiyografik parametrelerle anlamlı korelasyon göstermesi, bu skorların rutin klinik izlemlerde SKMP riskinin değerlendirilmesinde de kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, kronik karaciğer hastalarında erken kardiyak taramanın ve kardiyak biyobelirteçlerin rutin değerlendirmeye dahil edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic liver disease is a complex condition characterized by systemic hemodynamic changes and cardiac dysfunction. Cirrhotic cardiomyopathy (CCMP), although often subclinical, increases the risk of cardiac complications and mortality after liver transplantation. This study aims to evaluate the relationship between the stage of chronic liver disease and cardiac function, determine from which stage the biochemical and echocardiographic parameters suggesting CCMP begin to appear, and investigate the clinical usefulness of cardiac biomarkers and scoring systems. Materials and Methods: The study included 73 patients with liver cirrhosis, 43 patients with chronic hepatitis, and 33 healthy control subjects who presented to the Gastroenterology Department of Erciyes University between February 2025 and August 2025. All participants underwent detailed echocardiographic evaluation assessing left and right ventricular systolic and diastolic function parameters (such as left ventricular ejection fraction [LVEF], left atrial volume index [LAVI], tricuspid annular plane systolic excursion [TAPSE], etc.). The severity of liver disease was assessed using the ChildPugh, MELD-Na, Albumin-Bilirubin (ALBI), and Aspartate Aminotransferase/Platelet Ratio Index (APRI) scores. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics version 30 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Statistical evaluation included Spearman correlation and multiple linear regression analyses. Results: As liver disease progressed, significant increases were observed in QT interval duration, LAVI, LV filling pressure indicator (E/e′ ratio), tricuspid regurgitation jet velocity (TR velocity), troponin, and N-terminal pro–brain natriuretic peptide (NTproBNP) levels. Conversely, TAPSE/sPAP ratio and LV septal e′ velocity significantly decreased. MELD-Na and APRI scores showed significant correlations with echocardiographic parameters. (p < 0.05) xi Conclusion: Our study demonstrated that diastolic dysfunction, QT interval prolongation, and elevations in troponin and NT-proBNP levels indicate that cardiac involvement in cirrhosis begins as early as the compensated stage (Child-Pugh A), not only in advanced disease. The significant correlation between MELD-Na and APRI scores and echocardiographic findings suggests that these scores can also be useful for assessing the risk of CCMP in routine clinical follow-up. These findings highlight the importance of early cardiac screening and the inclusion of cardiac biomarkers in the routine evaluation of patients with chronic liver disease