Hızlı tüketim ürünlerinde tüketici etnosentrizminin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Türkiye ve Portekizli öğrenciler üzerinde bir saha araştırması
The efect of consumer ethnocentrism on purchase intention in fast-moving consumer goods: a field study of Turkish and Portuguese students
  1. Tez No: 990015
  2. Yazar: BİSMİLLAH AZİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Türk ve Portekizli üniversite öğrencileri arasında tüketici etnosentrizmi (CE) düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi ve etnosentrik eğilimlerin hızlı tüketim ürünlerine (FMCG) yönelik satın alma niyeti üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Saha araştırmasında her iki ülkeden eşit sayıda katılımcıya ulaşılarak, toplam 522 öğrenciyle anket yöntemi kullanılarak yapılan görüşmeler neticesinde CETSCALE ve satın alma niyeti ölçekleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, t-testi, ANOVA, faktör analizi ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, Türk öğrencilerin genel etnosentrizm düzeylerinin Portekizli öğrencilere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenlerden eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve uyruk, etnosentrizm üzerinde anlamlı bir farklılık yaratırken; yaş, cinsiyet ve medeni durum açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Faktör analizi sonuçları, her iki kültürde de etnosentrizmin iki boyutlu bir yapı sergilediğini ortaya koymuştur. Ancak, boyutların baskınlığı farklıdır: Türk öğrencilerde ahlaki/sosyal boyut daha baskınken, Portekizli öğrencilerde ekonomik boyut daha belirgindir. Regresyon analizi, etnosentrizmin satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğunu doğrulamıştır. Bu çalışma, kültürel farklılıkların tüketici etnosentrizmi ve satın alma kararları üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermekte ve pazarlama stratejilerinin hedef pazarın etnosentrik eğilimlerinin niteliğine göre uyarlanması gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare levels of consumer ethnocentrism (CE) among Turkish and Portuguese university students, as well as analyze the effect of ethnocentric tendencies on purchase intentions for fast-moving consumer goods (FMCG). Field research was conducted with an equal number of participants from both countries, and data were collected through interviews with a total of 522 students using the CETSCALE and purchase intention scales. The analysis of the data used descriptive statistics, reliability analysis, t-tests, ANOVA, factor analysis, and multiple regression methods. The findings show that Turkish students' overall levels of ethnocentrism are significantly higher than those of Portuguese students. Among the demographic variables, significant differences in ethnocentrism were observed in terms of education level, income level, and nationality, while no significant differences were observed in terms of age, gender, or marital status. Factor analysis results revealed that ethnocentrism exhibits a two-dimensional structure in both cultures. However, the dominance of these dimensions differs: the moral/social dimension is more dominant among Turkish students, while the economic dimension is more dominant among Portuguese students. Regression analysis confirmed that ethnocentrism significantly predicts purchase intention. This study demonstrates that cultural differences play a decisive role in consumer ethnocentrism and purchase decisions. It also highlights the need to adapt marketing strategies according to the target market's ethnocentric tendencies.